Strona główna 0_Slider Strajk nauczycieli w świdnickich gimnazjach

Strajk nauczycieli w świdnickich gimnazjach

6

Około 50 nauczycieli z czterech publicznych gimnazjów w Świdnicy przyłączyło się do ogólnopolskiego strajku. Najwięcej nauczycieli strajkuje w Gimnazjum nr 1. Uczniowie przyszli tylko do Gimnazjum nr 2.

Najwięcej nauczycieli włączyło się do strajku w Gimnazjum nr 1.

Decyzja o strajku jest wynikiem sporu przede wszystkim płacowego. Nauczyciele w całej Polsce domagają się podwyżek wynagrodzeń o 10% i zagwarantowania zatrudnienia w czasie wprowadzania reformy oświaty. Organizatorem strajku jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W Świdnicy w referendum za przystąpieniem do strajku opowiedzieli się nauczyciele pięciu szkół. – Z różnych przyczyn wycofali się pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 8 – mówi Aleksandra Szukała-Woźniak, szefowa ZNP w Świdnicy. Strajk, polegający na odstąpieniu od pracy i wywieszeniu transparentów, podejmie część nauczycieli publicznych gimnazjów. Najwięcej osób zadeklarowało swój udział w Gimnazjum nr 1, w pozostałych od 7 do 15. Dokładne dane będą znane około 9.00.

W Gimnazjum nr 1 nie ma dzisiaj lekcji. – Komitet strajkowy wystosował prośbę do rodziców, by nie posyłali dzisiaj dzieci do szkoły, choć oczywiście młodzież miałaby zapewniona opiekę. Jednak nikt nie przyszedł, jest pusto – mówi dyrektor Danuta Morańska. Do strajku w Gimnazjum nr 1 nie włączyło się tylko 6 nauczycieli, w tym ksiądz i katechetka. W sumie strajkuje 26 osób.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 skorzystali z apelu. Przyszły tylko 2 osoby, dla których zorganizowano zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Strajkuje 15 pracowników i nauczyieli.

W Gimnazjum nr 3 do strajku włączyło się 9 nauczycieli. W szkole uczniów nie ma, ale jeśli się pojawią, będą mieli zapewniona opiekę.

W Gimnazjum nr 2 prowadzone są normalne lekcje, na budynku został wywieszony baner strajkowy. Strajkuje 12 nauczycieli.

Jak informuje Aleksandra Szukała-Woźniak, władze miasta zadeklarowały podczas spotkań z udziałem nauczycieli, że uczestnicy strajku nie będą mieli potrąconej dniówki z pensji.

/asz/