Strona główna 0_Slider Oszukiwali kredytobiorców na gigantyczną skalę

Oszukiwali kredytobiorców na gigantyczną skalę

0

Wpędzali klientów w pętle kredytowe bez wyjścia. Także w Świdnicy działały przedstawicielstwa biur pośrednictwa, które mają na celowniku Komenda Wojewódzka Policji i Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Straty na szkodę pokrzywdzonych sięgają wielu milionów złotych. W sprawie funkcjonariusze zatrzymali już 10 osób, w tym organizatora tego przestępczego procederu. Pokrzywdzonych może być nawet około 11 tys. osób z  całego kraju – informuje Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy KWP we Wrocławiu.

Na podstawie zebranego materiału policjanci zatrzymali w ostatnich dniach kolejne już 4 osoby podejrzane o udział w tym przestępczym procederze. Zatrzymani, to mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wśród obecnie zatrzymanych jest m.in. mieszkaniec powiatu wrocławskiego, podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Mężczyzna zorganizował i stworzył sieć podmiotów gospodarczych, funkcjonujących w obrocie gospodarczym między innymi pod nazwami EI GLOBAL, AURUM FINANCE, COUNCIL FINANCE i PERSONAL FINANCE w branży pośrednictwa kredytowego i doradztwa finansowego. Podmioty te, reprezentowane przez pracowników, współuczestniczyły w zawieraniu umów kredytowych i pożyczek między osobami fizycznymi oraz bankami, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Jak działali?

Jak wynika z ustaleń policjantów, grupa dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak się szacuje obecnie nawet kilkanaście tysięcy osób pokrzywdzonych, pozostających w trudnej sytuacji finansowej. Do przedmiotowych firm trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku.

Większość przedstawianych im dokumentów podpisywana była przez osoby pokrzywdzone In blanco. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. wspomagającej, celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej wielu kredytów. Często firma organizowała, wbrew woli kredytobiorcy, kilka kredytów i to na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności firma pobierała wysoką prowizję i żądała zapłaty wysokiego ubezpieczenia.

Wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu były realizowane wbrew obowiązującym procedurom. Sposób obsługi – manipulacji, czy stosowane metody socjotechniczne były niemal identyczny, niezależnie od lokalizacji biura na terenie kraju. Z posiadanych informacji i pozyskanej bazy klientów wynika, że poszkodowanych w tym procederze może być ponad 11 tys. osób. Z analizy dotychczas zebranych materiałów operacyjnych wynika, że obroty firm wynosiły średnio w miesiącu nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Zatrzymani

Za czyny, o które osoby zatrzymane są podejrzane, w zależności od roli w tym przestępczym procederze, może teraz grozić im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Obecnie policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. Do chwili obecnej wobec podejrzanych – w 4 przypadkach, w tym wobec organizatora grupy przestępczej, zastosowano, jako środek zapobiegawczy tymczasowe areszty. Wobec pozostałych, w zależności od roli i udziału w przestępczym procederze, np. czy byli pracownikami czy, też kierownikami biur, zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej.

Realizując czynności w ramach śledztwa, policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań, zabezpieczając m.in. dokumentację, komputery i nośniki pamięci. Policja i prokuratura apelują też do potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt z najbliższą jednostką policji lub prokuratury na terenie kraju.

/Źródło:KWP Wrocław/