Strona główna 0_Slider Modernizacja basenu odkrytego dopiero po letnim sezonie?

Modernizacja basenu odkrytego dopiero po letnim sezonie?

24

Wiele wskazuje na to, że modernizacja letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej nie rozpocznie się tak szybko, jak chciały tego władze Świdnicy. Jeszcze  w listopadzie 2016 roku mowa była o wiośnie 2017, ale to termin nierealny. Do tej pory nie ma jeszcze umowy ze Świdnickim Przedsiębiorstwem  Wodociągów i Kanalizacji, które ma inwestycję przeprowadzić.

Zapowiedź o rozpoczęciu gruntownej modernizacji padła podczas sesji Rady Miejskiej 25 listopada 2016 roku. Radni 14 głosami, mimo krytyki opozycji, przyjęli wówczas uchwałę o przekazanie basenu w zarząd ŚPWiK i wykonaniu gruntownej przebudowy obiektu. Orędowniczką pomysłu jest prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która modernizację kąpieliska uzasadniała jego fatalnym stanem.

Zgodnie z ustaleniami z listopada ŚPWiK miało zaciągnąć pożyczkę ok. 20 milionów złotych (netto) i przeprowadzić całą inwestycję. Podstawą do rozpoczęcia działań ma być umowa z miastem, która szczegółowo ureguluje kwestię przekazania zarządzania obiektem, a także rekompensaty dla spółki za poniesione koszty. Do dzisiaj tej umowy nie ma. – Jest już uzgodniona, trwają jeszcze  – ujmę to w ten sposób – stylistyczne poprawki – mówi zastępca prezydenta Marek Suwalski. Najważniejszym zapisem umowy przekazania jest sposób naliczania i wypłacania rekompensaty, która, jak podawano podczas listopadowej sesji, będzie wynosiła rocznie od 1,5 do 2 milionów złotych. Jak dodaje zastępca prezydenta, wszystko co do terminu rozpoczęcia modernizacji powinno być jasne w czerwcu tego roku.  – Moim zdaniem konieczne będzie uruchomienie przez OSIR basenu w sezonie 2017 bez modernizacji basenów – mówi Bolesław Marciniszyn, przewodniczący Rady Nadzorczej ŚPWiK. – Obecnie trwa przygotowanie SIWZ, uzyskanie finansowania i docelowo ogłoszenie przetargu na wykonanie rewitalizacji basenów otwartych przy ul Śląskiej – wylicza działania, które trzeba podjąć przed wkopaniem pierwszej łopaty.

Założenia władz miasta były takie, by modernizację przeprowadzić jak najszybciej i w możliwie najkrótszym czasie – 15 miesięcy. Głównym powodem pośpiechu jest brak alternatywy dla mieszkańców Świdnicy. To jedyne miejsce w mieście, gdzie można latem skorzystać z wodnych kąpieli. Na razie jednoznacznej odpowiedzi, kiedy mogą ruszyć prace, nie ma.

Jak już informowaliśmy w listopadzie 2016 roku, projekt modernizacji basenu przy ulicy Śląskiej, wykonany ze środków zabezpieczonych w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakłada przebudowę niecek na stalowe, budowę wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki, ściany wody, przebudowę okalających basen budynków i zagospodarowanie terenu wokół. Prezydent Moskal – Słaniewska i jej zastępca Marek Suwalski są przekonani, że przebudowany obiekt przyciągnie ok. 40 tysięcy odwiedzających miesięcznie. Obecnie przy słonecznych miesiącach jest to ok. 30 tysięcy osób. Sezon ma zostać wydłużony o 2 miesiące, a to dzięki podgrzewaniu wody w dwóch nieckach.

/asz/