Strona główna Kultura Młodzież pracuje nad pierwszym swoim filmem

Młodzież pracuje nad pierwszym swoim filmem[FOTO]

0

Na pierwszych zajęciach zastanawiali się nad siłą dobrego scenariusza, a kolejne odsłonią pozostałe tajniki powstawania filmów fabularnych. Młodzież rozpoczęła wczoraj w Świdnicy cykl warsztatów „Krótko i na temat”. Efektem ich pracy będzie autorski film krótkometrażowy, który zostanie zaprezentowany na Świdnickim Festiwalu Filmowym SPEKTRUM.
W Świdnicy rozpoczęły się warsztaty „Krótko i na temat”, w ramach których młodzież poznaje tajniki powstawania filmów fabularnych, a także przygotowuje własne propozycje filmowe. Bierze w nich udział 10 osób. – Zajęcia skończą się przygotowaniem filmu, ale zanim do tego dojdziemy, to chcemy prześledzić poszczególne elementy składowe produkcji filmowych. Na razie, więc są to fragmenty puzzli, z których następnie ułożymy całą układankę – tłumaczy ideę ciekawego projektu filmowego twórca warsztatów Stanisław Abramik. Pierwsze zajęcia odbyły się w Galerii Fotografii i został na nich poruszony temat scenariusza. – Zastanawialiśmy się co jest siłą dobrego scenariusza i jak stworzyć interesującego bohatera. Obejrzeliśmy film, który wygrał festiwal SPEKTRUM w Świdnicy – „Świetne wieści” Kuby Gryżewskiego i analizowaliśmy jego scenariusz – mówi Stanisław Abramik. Biorąc na warsztat „Świetne wieści”, młodzież zastanawiała się m.in. jak zbudować bohatera, kontrast czy łuk fabularny w filmie. Następnie w parach uczestnicy warsztatów musieli przygotować propozycje postaci do własnych filmów. Każda z grup miała stworzyć osobną historię w gatunkach – komedii romantycznej, horroru, filmu akcji i dramatu. – Pomysły młodzieży były bardzo ciekawe. Mieliśmy chociażby nieśmiałą dziewczynę z filmu akcji, która nazywa się Elisabeth, ale woli jak na nią mówią Elle. Bohaterka na zajęciach u prowadzącego znalazła nóż – opowiada Stanisław Abramik. Oprócz tworzenia postaci, młodzież miała także dodatkowe zadanie. – Uczestnicy mieli wymyślić jak stworzona przez nich postać zachowałyby się fabularnie – w tym przyadku dzwoniąc do mamy, że spóźni się na obiad –  Stanisław Abramik. Młodzież na pierwszych swoich zajęcia filmowych poradziła sobie znakomicie, a na kolejnych będzie już pracować nad własną produkcją filmową. – Film powinien być gotowy po wakacjach. Zaprezentujemy go na Festiwalu Filmowym SPEKTRUM – zapowiada.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium kulturalnego prezydenta miasta Świdnicy – przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Świdnica. Partnerem technicznym cyklu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

Tekst: AN
Zdjęcia: Anna Pawłowska