Strona główna 0_Slider Kradła na “pomoc społeczną”

Kradła na “pomoc społeczną”

0

Policjanci z Dobromierza zatrzymali 40-letnią kobietę, która przyjeżdżała autobusem z Kamiennej Góry i kradła na terenie powiatu świdnickiego. Do mieszkań wchodziła podając się za pracownicę społeczną albo sprzedawcę odzieży.

Pod koniec ubiegłego roku mieszkańców wsi na terenie gminy Dobromierz „odwiedzała” w ich domach kobieta, oferująca do sprzedaży odzież. Czujność lokatorów wzbudził jednak fakt, że już po wejściu intensywnie rozglądała się po pomieszczeniach i bardziej niż prezentowaniem oferowanych ubrań interesowała się tym, co gospodarze mają w domach. Możliwe, że z tego powodu żadna z osób, które wpuściły kobietę, nie stała się ofiarą kradzieży.

Jedna z mieszkanek tej wsi wykazała się jednak lekkomyślnością w innym zakresie. Zwyczajowo chowała mianowicie klucz do mieszkania  w pewnym miejscu na klatce schodowej. Jak się okazało, niedoszła sprzedawczyni ubrań dokładnie lustrowała także tę część budynków i znalazła klucz. W ten sposób weszła do pustego mieszkania i dokonała kradzieży pieniędzy w kwocie 2 tys. złotych.

W podobnym czasie w Strzegomiu do mieszkania 83-letniej pani przyszła kobieta podająca się za pracownika ośrodka pomocy społecznej, twierdząc, że ma dla gospodyni podwyżkę emerytury. Podejrzewana nie okazała żadnych dokumentów, pomimo tego została wpuszczona do środka. W trakcie rozmowy sprawczyni poprosiła pokrzywdzoną o okazanie wszystkich przechowywanych w mieszkaniu banknotów, w celu sprawdzenia ich numerów seryjnych. Starsza pani nie zapytała, w jakim celu te numery miałyby być sprawdzone i posłusznie przyniosła kopertę, w której było 3 tys. złotych. Kiedy gospodyni wyszła na moment do innego pomieszczenia, po album ze zdjęciami rodzinnymi, które zamierzała pokazać kobiecie, ta zabrała kopertę z pieniędzmi i wyszła.

Policjanci, po przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów doszli do wniosku, że sprawczynią opisanych czynów jest najprawdopodobniej ta sama osoba. Kiedy zatem przed kilkoma dniami pojawiła się informacja, że na terenie gminy Dobromierz jakaś kobieta ponownie oferuje do sprzedaży ubrania, natychmiast została ona zatrzymana przez tamtejszych funkcjonariuszy.

Zatrzymaną okazała się 40-latka z Kamiennej Góry. Po przeprowadzeniu drobiazgowych przesłuchań przyznała się do dokonania obu powyższych kradzieży. Aby realizować swoje przestępcze plany, przyjeżdżała na teren powiatu świdnickiego autobusem.

Kobieta była już karana za kradzieże i włamania, a nawet odbywała w związku z tym wieloletnią karę pozbawienia wolności.

Kradzież zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku „recydywy”, sąd może podwyższyć tę wartość o połowę.

 Oficer Prasowy KPP w Świdnicy
asp.sztab.Grzegorz Oleśkiewicz

/opr. red./