Strona główna 0_Slider Kompromis Świdnicy z kuratorem oświaty

Kompromis Świdnicy z kuratorem oświaty [FOTO]

11

Kurator oświaty poszedł na kompromis w sprawie sieci świdnickich szkół i tym samym warunkowo pozytywnie zaakceptował projekt uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy. Zgodnie z nową decyzją, Gimnazjum nr 4 wejdzie w struktury Szkoły Podstawowej nr 6, zapewniając dogodne i komfortowe warunki do nauki dzieciom z dzielnicy Zarzecze. Natomiast na bazie Gimnazjum nr 2 powołana zostanie do życia nowa szkoła podstawowa.
Na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej miała być rozpatrywana tylko jedna uchwała, dotycząca wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który jedynie połowicznie pozytywnie zaopiniował przedstawioną przez radę propozycję nowej sieci szkół w Świdnicy.

3 marca uchwała w sprawie sieci szkół w Świdnicy została przyjęta przez radnych większością głosów. Kurator zanegował dwa proponowane rozwiązania – włączenie Gimnazjum nr 4 do Szkoły Podstawowej nr 6 oraz włączenie Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 315. Jednocześnie zalecił powołanie na bazie wymienionych dwóch gimnazjów nowych szkół podstawowych. Z taką opinią nie zgodziła się prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska, dlatego zdecydowano się o zaskarżeniu decyzji kuratora.

W międzyczasie toczyliśmy rozmowy z Kuratorium Oświaty przedstawiając kolejne argumenty i dążąc do tego, aby osiągnąć kompromis, który pozwoli na szybką konstrukcję nowego systemu oświaty w Świdnicy. Rozmowy toczyły się wczoraj do późnego wieczora i dziś były kontynuowane we Wrocławiu – mówiła dziś na sesji prezydent Świdnicy. Dzięki spotkaniu udało się wypracować nowe rozwiązania i kurator zmienił decyzję na warunkowo pozytywną. W rozmowach udział wzięli – przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski oraz zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski. Kurator, uznając argumenty prezydent miasta, zmienił swoją opinię w zakresie Gimnazjum nr 4. Dzięki temu placówka wejdzie w struktury Szkoły Podstawowej nr 6, zapewniając dogodne i komfortowe warunki do nauki dzieciom z dzielnicy Zarzecze. Opinia kuratora w sprawie Szkoły Podstawowej nr 315 została przyjęta przez prezydent Świdnicy, w związku z czym na bazie działającego dzisiaj Gimnazjum nr 2 powołana zostanie do życia nowa szkoła podstawowa.

Zdjęcia: Anna Pawłowska

Poprzedni artykułMiasto oświadcza: Wycinali w większości schorowane drzewa
Następny artykułRodzina szuka zaginionego