Strona główna 112 Jazda rowerem „na gazie” wciąż jest karana

Jazda rowerem „na gazie” wciąż jest karana

1

Wprawdzie z kodeksu karnego zniknęło przestępstwo polegające na jeździe rowerem osoby będącej pod wpływem alkoholu, jednak nie oznacza to, że czyn taki jest bezkarny. Opisane zachowanie jest bowiem wykroczeniem, za które nadal mogą grozić dotkliwe sankcje – przypomina Grzegorz Oleśkiewicz z KPP w Świdnicy.

Jak już informowaliśmy, 26 lutego na osiedlu Zarzecze 40-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost na maskę samochodu (na zdjęciu). Uderzenie zakończyło się dla niego złamaniem żebra. Cyklista miał prawie promil alkoholu  w organizmie.   Mężczyzna stworzył zagrożenie nie tylko dla siebie.

Policja przypomina, że wprawdzie w 2013r. z kodeksu karnego zniknęło przestępstwo polegające na jeździe rowerem w stanie nietrzeźwości, jednak nie oznacza to, że czyn taki jest bezkarny.

W myśl przepisów kodeksu wykroczeń, za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila), grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), bądź grzywna (od 50 do 5000 złotych).

Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu w organizmie pomiędzy 0,2 , a 0,5 promila) także jest zagrożona karą aresztu (od 5 do 14 dni), bądź grzywną (od 20 do 5000 złotych. W obu powyższych przypadkach sąd może ponadto orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

/opr. red./