Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dzieci ze Świebodzic zebrały 4 tysiące złotych dla dzieci

Dzieci ze Świebodzic zebrały 4 tysiące złotych dla dzieci

0

Trzecia edycja akcji „Wszystkie Kolory Świata”, która odbyła się w czwartek 2 marca w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych, okazała się wyjątkowa. Nie tylko z racji rekordowej kwoty zbiórki z licytacji laleczek, ale i wspaniałego klimatu jedności, chęci pomagania innym, ciepła i wzajemnej życzliwości.

Głównym punktem akcji była oczywiście licytacja pięknych, szmacianych laleczek, wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły. Do kupienia było aż 40 wspaniałych, małych dzieł sztuki, wykonanych z ogromnym sercem i starannością. Zlicytowano co do jednej, a dochód wyniósł 4.000 zł. Zostanie przekazany na pomoc najuboższym dzieciom w Angoli.

Licznie zebranych gości powitała dyrektor szkoły Magdalena Stąpor oraz szkolna ambasadorka UNICEF Justyna Gąsior, nauczycielka, dobry duch tej i wielu innych, szczytnych akcji, organizowanych przez szkołę. Jedną z nich są np. regularne odwiedziny szkolnych wolontariuszy w wałbrzyskim schronisku dla zwierząt. A namacalnym efektem tychże odwiedzin jest sympatyczny Spajki, piesek adoptowany ze schroniska właśnie przez panią Justynę.


Zaproszeni do udziału w akcji goście to od wielu już lat przyjaciele szkoły. Wśród nich nie zabrakło dużej reprezentacji świebodzickich samorządowców: burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Kwadransa, radnych miejskich: Zofii Marek, Sławomira Łukawskiego, Jarosława Dąbrowskiego, a także Ilony Szczygielskiej kierownik Wydziału Promocji UM, Agnieszki Gielaty dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz piszącej te słowa. Jak zawsze w akcji wziął udział Mateusz Brzuchacz, nasz znany i lubiany mistrz kulturystyki, noszący oficjalny tytuł Przyjaciela Szkoły. Byli też rodzice uczniów, którzy z wielkim zapałem licytowali laleczki – nierzadko wykonane razem ze swoimi pociechami. W imieniu posła na Sejm RP Ireneusza Zyski, który nie mógł być obecny, licytowały dzieci z klasy V.


Atmosfera była naprawdę bardzo serdeczna, a emocje sięgały zenitu zwłaszcza, gdy kilka osób walczyło zaciekle o upatrzoną przez siebie laleczkę. Rekordzistami okazali się właśnie samorządowcy, nabywając po 3 a nawet 4 szmaciane „dzieła sztuki”!

Wynik licytacji to 4 tys. zł, plus 580 zł zebrane z loterii szkolnej, zorganizowanej przed feriami. Brawo, to wspaniały wynik, gratulujemy organizatorom i hojnym uczestnikom.
– Bardzo dziękujemy za wsparcie akcji, była ona dedykowana głodującym dzieciom z Angoli z przeznaczeniem na szczepienia. Koszt jednej szczepionki to 10 zł, zatem dzięki naszej zbiórce będzie można zaszczepić blisko 50 maluchów – cieszy się Justyna Gąsior, szkolna ambasadorka UNICEF.

– Z przyjemnością uczestniczę w wyjątkowych akcjach charytatywnych, organizowanych przez Zespół Szkół Integracyjnych, jest to społeczność ludzi wrażliwych, otwartych na drugiego człowieka, cieszę się, że takie właśnie wartości przekazywane są uczniom – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Burmistrz jako osoba uczestnicząca od początku w akcji otrzymał specjalną koszulkę UNICEF-u z ze swoim imieniem i nazwiskiem. A na koniec akcji zrobił niespodziankę autorom wylicytowanych przez siebie laleczek – przekazując im je. Akcji towarzyszyły występy artystyczne Zespołu Echo oraz klasy V. Przygotowano także słodki poczęstunek.

***

Podczas akcji „Wszystkie Kolory Świata” odczytano apel o zakończenie wojny w Syrii

Oto jego treść:
Trwają wysiłki na rzecz pełnego zawieszenia broni w Syrii. Jednocześnie kolejny raz apelujemy o natychmiastowy, bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do dzieci i ich rodzin, które na terenie całego kraju są wciąż odcięte od pomocy humanitarnej. Dziś, dostęp do 15 syryjskich miejscowości jest zablokowany. Mieszka tam 700 000 osób, w tym około 300 000 dzieci. Niemal 5 milionów ludzi, w tym ponad dwa miliony dzieci w Syrii żyje na obszarach, do których dostęp jest ograniczony ze względu na trwające walki, brak bezpieczeństwa lub blokowanie dostępu. Na terenie całego kraju ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia i nieustannego ryzyka przemocy. Nie możemy milczeć, kiedy strony konfliktu stosują metodę walki polegającą na odmowie osobom poszkodowanym dostępu do żywności, wody, leków i innych produktów. Zbyt wiele dzieci w Syrii nie zaznało w swoim krótkim życiu niczego innego poza wojną i stratą. Dzieci są narażone na niedożywienie, odwodnienie, biegunkę, choroby zakaźne i urazy. Po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń i przemocy, wiele dzieci wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. Dramatyczne wydarzenia związane z oblężeniem wschodniego Aleppo zniknęły już z publicznej dyskusji. Ale nie możemy pozwolić, aby potrzeby, życie i przyszłość Syryjczyków zniknęły także z sumienia świata. Nie możemy dopuścić, aby w 2017 r. powtórzyły się w Syrii tragedie, jakie miały tam miejsce w roku 2016.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM Świebodzice

Poprzedni artykułIle za wycięcie drzewa?
Następny artykułOdzyskali cenny sprzęt cyfrowy