Strona główna Wydarzenia Uczcili pamięć pomordowanych

Uczcili pamięć pomordowanych [FOTO]

0

Z inicjatywy funkcjonariuszy Służby Więziennej grupa skazanych z Aresztu Śledczego w Świdnicy odwiedziła były obóz koncentracyjny „Gross Rosen”, by uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Skazani w byłym obozie koncentracyjnym „Gross Rosen”, zapalili znicz pamięci pod pomnikiem ofiar, a także symboliczną minutą ciszy oddali cześć ofiarom holokaustu. Zapoznali się również z tragiczną historią obozu i przebywających w nim więźniów.

W trakcie prawie 3 godzinnej wizyty przewodnik muzealny szczegółowo przedstawił rozbudowę obozu, warunki w nim panujące i scharakteryzował katorżniczą pracę umieszczonych tam osób. Osadzonym zaprezentowano szczegółowy harmonogram dnia więźniów, a także miejsca zakwaterowania w barakach obozowych. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych zrobiła na osadzonych olbrzymie wrażenie.  Skazani jeszcze długo po wizycie w obozie podkreślali okrutne traktowanie i fatalne warunki, które sprawiły, że nie przeżyło około 40 tys. więźniów, spośród wszystkich 125 000 tam więzionych.

Osadzeni podczas wizyty w byłym obozie nie tylko poznali jego historię powstania i funkcjonowania, ale także obejrzeli relacje filmowe byłych więźniów. Jak słusznie sami zauważyli, osoby umieszczone w obozie nazywano więźniami, chociaż nie byli oni przestępcami, a ofiarami rozgrywek wojennych. Tragiczne losy więźniów „Gross Rosen” – jednego z najcięższych obozów koncentracyjnych, zapewne na długo pozostaną w pamięci osadzonych.

Uczczenie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i wizyta w „Gross Rosen” były jednym z elementów programu resocjalizacyjnego „Historia nauczycielką życia” realizowanego w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Zadaniem  programu jest socjalizacja osadzonych, propagowanie prospołecznych postaw i zachowań, a jednocześnie krzewienie wśród nich patriotyzmu. Po wizycie w „Gross Rosen” skazani stwierdzili „najważniejsze jest wyciągnąć wnioski z historii, aby w przyszłości nie dopuścić do podobnych wydarzeń”.

por. Bartłomiej Perlak, Areszt Śledczy w Świdnicy

 

Poprzedni artykułTransformacje, czyli małe wielkie teatry w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułByk uciekł z hodowli