Strona główna 0_Slider Będą nowe, ekologiczne i klimatyzowane autobusy?

Będą nowe, ekologiczne i klimatyzowane autobusy?

4

Świdnickie przedsiębiorstwo komunikacyjne stara się o środki unijne na zakup 9 nowoczesnych, ekologicznych autobusów. Szanse są duże.

Zdjęcie archiwalne

Projekt MPK Świdnica Sp. z o.o. zatytułowany „Zakup niskoemisyjnych autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica oraz gmin Marcinowice i Świdnica” skierowany do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 przeszedł pomyślnie ocenę techniczną i jest na finiszu oceny formalnej. Nieoficjalnie wiadomo, że i ten etap świdnicki wniosek przejdzie z dobrymi notami.

Na szali starań świdnickiego przewoźnika komunalnego leży 8,7 miliona złotych netto, za które ma zostać zakupionych 9 nowoczesnych autobusów. Zakup w 85% będzie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek czeka jeszcze ocena merytoryczna i po jej bardzo prawdopodobnym pozytywnym finale w końcu marca, projekt świdnickiego MPK powinien zostać zakwalifikowany do finansowania. Z początkiem kwietnia spodziewane jest podpisanie umowy. Tymczasem na ukończeniu jest przygotowywanie specyfikacji technicznej na potrzeby przetargu na zakup 9 autobusów.

– Przede wszystkim będą to pojazdy, których silniki spełniają wyśrubowane normy Euro 6 – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Zarządu MPK Świdnica Sp. z o.o. – co obrazowo można przedstawić porównując emisję szkodliwych substancji w autobusach, które po zakupie zostaną wycofane z eksploatacji: nowe silniki emitują kilka procent tego, co powstawało w starych. Przyczynimy się w ten sposób do sporej poprawy jakości powietrza w Świdnicy.
Planuje się, że siedem autobusów dłuższych, około 12-metrowych oraz dwa krótsze będzie wyposażonych w liczne udogodnienia i rozwiązania ułatwiające podróż.

– Tworząc specyfikację przetargową mieliśmy na względzie oczekiwania mieszkańców wyrażone w przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiecie – wyjaśnia Tomasz Kurzawa. – Bezdyskusyjne zatem jest podniesienie komfortu przyszłego taboru poprzez klimatyzację obejmującą cały pojazd, gniazda USB do ładowania smartfonów i telefonów oraz czytelny system informacji wewnętrznej. Nowością mogą być poręcze pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, oraz wewnętrzne biletomaty obsługujące karty płatnicze – montaż tych ostatnich jest właśnie uzgadniany z emitentem biletów, czyli Miastem Świdnica.

Pierwsze autobusy finansowane z tego projektu powinny pojawić się na obsługiwanych przez MPK trasach w końcu tego roku.

Witold Tomkiewicz, rzecznik MPK, opr. red.

Poprzedni artykułWysokie pozycje trampkarzy Polonii-Stali
Następny artykułŚwidnicka Nowoczesna protestuje dwa dni przed nadzwyczajną sesją oświatową