Strona główna 0_Slider Przekraczać granice to próbować się nie bać

Przekraczać granice to próbować się nie bać [FOTO]

0

Każdy z nas potrzebuje granic, aby stworzyć dla siebie strefę komfortu. Jeśli jednak nie będziemy potrafili ich przekraczać, nie dostrzeżemy świata poza nimi. O tym, jak granice wpływają na wzajemne zrozumienie opowiedziała polsko-czeska grupa artystów w ramach świetnego performansu „Granica/Hranice”.

Spotkali się w Czechach na przeglądzie polskiego tańca i od razu zaiskrzyło. Postanowili wykorzystać sztukę jako uniwersalny język do dyskusji na temat wzajemnych wyobrażeń i stereotypów. Tak narodził się pomysł na performans „Granica/Hranice”, którego pokaz premierowy miał miejsce wczoraj w świdnickiej Galerii Fotografii. Artyści związani z czeską grupą Performalita i Polacy z Fundacji Performat, przy wsparciu Świdnickiego Ośrodka Kultury, zaprezentowali historię o tym, jak rozmawiać, kiedy brakuje nam języka w gębie.

Tworzenie granic przypomina grę. Oto grupa ludzi spotyka się i postanawia umówić, że odtąd jest twoje, a dotąd jest moje miejsce; tworzą się zasady, które – tak jak w grze – wyznaczają rytm. Korzystając z prostych technik performatywnych artyści pokazali, jak komunikować się poprzez grę, ale jednocześnie zaznaczając, że sztywne zasady nie powinny być ważniejsze niż sama rozgrywka – nie powinny odbierać przyjemności z zabawy. Trwający niecałą godzinę performans w większości został opowiedziany językiem ciała; to ono było granicą – rozciąganą, zamykaną i przekraczaną. Język mówiony pojawiał się w formie prostych przywitań czy krótkich haseł – teoretycznie łatwych do wypowiedzenia, ale często trudnych do wykonania w praktyce. „Przekraczać granice to próbować się nie bać” – jedno z tych haseł zdawało się przyświecać całemu wydarzeniu.

Po zakończeniu performansu artyści zaprosili widzów do wspólnej dyskusji. Na najbardziej wytrwałych czekała jeszcze niespodzianka w postaci wykonanej na żywo potrójnej interpretacji „Pani Twardowskiej” Mickiewicza: czytanej w oryginale po polsku, tłumaczonej na czeski i ponownie na polski. Uczta dla uszu!

Performans „Granica/Hranice” pod koniec marca będzie można obejrzeć także na pokazie w Pradze. Świdnicki występ został zorganizowany w ramach XIV Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”.

Zespół: Joanna Baranowska, Adam Blaha, Karolina Brzęk, Małgorzata Chodyna, Paulina Dobosz, Petr Dlouhy, Witek Kowaliszyn, Filip Werl, Karolina Wycisk, Tomas Valek, Karolina Zajdel

Organizatorzy: Fundacja Performat (PL), Fundacja Ładne Historie (PL), Performalita (CZ)

Współorganizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

Stanisław Abramik
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułEmocje czas zacząć. Rusza festyn „Łączy nas sport i siatkówka” [RELACJA LIVE]
Następny artykułZbiórka krwi z niespodzianką