Strona główna 0_Slider Prezydent nie zmienia zdania: dotacji do żłobków nie będzie

Prezydent nie zmienia zdania: dotacji do żłobków nie będzie

9

Jeżeli okaże się, że w miejskich żłobkach zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych, na pewno rozważymy powrót do dopłat – zadeklarowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska na portalu Swidnica24.pl w grudniu 2016 roku. Miejski Żłobek nr 2, który miał zabezpieczyć miejsca dla większości maluchów, wciąż jest w fazie budowy i nikt już nie podaje terminu zakończenia prac.

Zdjęcie ilustracyjne

Przez kilka lat prowadzący prywatne żłobki i klubiki (jest ich w Świdnicy 9) zabiegali o miejskie dopłaty, które zmniejszyłyby finansowe obciążenie rodziców. Gmina może, ale nie musi udzielać dopłat. Decyzja o ich wprowadzeniu zapadła na początku 2016 roku, co zmniejszyło opłaty o ok. 150 złotych. – Płaciłam 450, teraz ponad 600 złotych miesięcznie. To ogromna różnica, ale nie mam wyboru – żali się jedna z matek i pyta, czy na czas, dopóki nie będzie otwarty nowy żłobek nie można wrócić do dopłat?

Odpowiada Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy:

Żłobki i kluby dziecięce otaczane są w Świdnica szczególną uwagą i troską. Gmina realizuje to zadanie, prowadząc finansowany z budżetu miasta i z odpłatności rodziców, Żłobek Miejski nr 1. Do 2016 roku była to jedyna funkcjonująca w mieście publiczna placówka opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

W 2016 roku prezydent podjęła decyzję o budowie nowego żłobka na Zawiszowie rozumiejąc potrzeby rodziców małych dzieci. Obiekt ten to wydatek około 5,5 mln zł. Roczne utrzymanie placówki to koszt około 1,5 mln zł. Takie dofinansowanie zapewnia rodzicom odpłatność na poziomie 300-350 zł na miesiąc (z pełnym wyżywieniem).

Ponieważ do tego momentu miasto nie było w stanie zaspokoić oczekiwań rodziców małych dzieci, którzy musieli korzystać z dużo droższych placówek prywatnych, Rada Miejska podjęła w 2016 r. decyzję o czasowym, rocznym systemie wsparcia poprzez system dotacji. W tej chwili miasto będzie w stanie zabezpieczyć dodatkowo 100 miejsc w Żłobku nr 2 na Zawiszowie, oferując nowoczesną, bardzo dobrze wyposażoną placówkę. W tej sytuacji nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla kontynuacji systemu dotacji.

/asz/