Strona główna Bez kategorii Ponad 400 zawodników na starcie Biegu Tropem Wilczym

Ponad 400 zawodników na starcie Biegu Tropem Wilczym [FOTO]

3

Po raz trzeci w Świdnicy odbył się “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Na obiekcie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentowało się ponad 400 lekkoatletów.

Impreza miała charakter rekreacyjny, a głównym celem było przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dziś dystans 1963 metrów, który nie był przypadkowy. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Na uczestników czekały dziś pamiątkowe koszulki i okolicznościowe medale. W czwartek, 2 marca w teatrze odbędzie się ponadto prelekcja filmu „Hieronim Bednarski Wyklęty z czerwonej wsi” oraz wykład o żołnierzach wyklętych księdza Marcina Werczyńskiego. W programie są również występy młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

/FOTO: Artur Ciachowski/