Strona główna Temat dnia Nowoczesny dom, czyli jaki

Nowoczesny dom, czyli jaki

0

Nowoczesne budownictwo kojarzy nam się z futurystycznymi kształtami, nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Tymczasem nowoczesne budownictwo to przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Najnowsze kierunki w budownictwie
Wysokie koszty energii i wpływ na środowisko to najważniejsze czynniki decydujące o wprowadzaniu nowych rozwiązań w budownictwie. Dotyczy to właściwości wykorzystywanych materiałów i stosowanych rozwiązań technicznych.
Nowoczesny dom musi być energooszczędny i przyjazny dla środowiska, zarówno na etapie budowy, ale przede wszystkim w eksploatacji. Czynniki te determinują wykorzystywanie materiałów o największym stopniu izolacyjności, pozwalających na bierne pozyskiwanie energii oraz urządzeń do wytwarzania energii. Ze względu na zakres zastosowanych rozwiązań i osiągane efekty możemy domy podzielić na:

  • energooszczędne
  • pasywne
  • samowystarczalne

Głównym kryterium podziału jest zapotrzebowanie na energię.

Domy energooszczędne to już standard
Domy energooszczędne to domy, w których zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh/m2/rok. Uzyskanie takiego wyniku możliwe jest dzięki zwartej bryle budynku (wszelkie załamania i wykusze powodują stratę ciepła), zastosowaniu ocieplenia o odpowiedniej grubości, likwidacji mostków termicznych i montażu okien energooszczędnych. Starannego wyboru wymagają także materiały budowlane i wykończeniowe.

Nowoczesne projekty domów dostępne na https://pracownia-projekty.dom.pl/

Domy pasywne
W domu pasywnym zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kWh/m2/rok. W porównaniu z domami energooszczędnymi różnica jest bardzo duża. Osiągnięcie takich wyników możliwe jest tylko dzięki biernemu pozyskiwaniu energii słonecznej. Odpowiednio usytuowane witryny okienne (tylko od strony południowej), zwarta bryła budynku, określona konstrukcja dachu, pozwalają na ograniczenie strat ciepła i równoczesne jego bierne pobieranie z promieni słonecznych, odzyskiwanie ciepła z systemu wentylacyjnego (rekuperacja). Takie domy nie wymagają całego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewania. Ze względu na niskie koszty eksploatacji domy pasywne zyskują coraz większą popularność.

Domy samowystarczalne
Ideą domów samowystarczalnych jest niezależność od zewnętrznych dostaw gazu i energii elektrycznej. Dla większości osób jest to niewyobrażalne i niemożliwe. Tymczasem idea polega na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, wody i promieni słonecznych.
Taki dom musi łączyć w sobie cechy domu pasywnego pod względem zastosowania rozwiązań architektonicznych i wykorzystania materiałów o wysokiej izolacyjności ciepła oraz wykorzystania źródeł odnawialnych i możliwości akumulacji nadmiaru pozyskiwanej energii w okresach letnich. Oczywiście wymaga to przystosowania instalacji i zakupu odpowiednich urządzeń, np. paneli solarnych lub kolektorów fotowoltaicznych.
Wysokie ceny energii cieplnej sprawiają, że coraz więcej osób wykorzystuje możliwość pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w tradycyjnych domkach jednorodzinnych. Nie staną się one jednak domami samowystarczalnymi.

/artykuł sponsorowany/