Strona główna 0_Slider Nadzwyczajna sesja w sprawie szkół przesunięta o tydzień

Nadzwyczajna sesja w sprawie szkół przesunięta o tydzień

14

Przewodniczący rady Miejskiej w Świdnicy zadecydował o zmianie terminu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, poświęconej nowej organizacji sieci szkół. Samorządowcy mieli debatować nad uchwałą w ten czwartek, obrady przeniesiono na 17 lutego na godzinę 9.00.

Samorządy w całej Polsce zostały zmuszone do podejmowania błyskawicznych decyzji dostosowujących szkoły do reformy oświaty, która od 1 września tego roku wprowadza 8-klasowe podstawówki i likwiduje gimnazja. Jeszcze w latach 2017 -20 ostatnie roczniki dzieci będą się uczyć w klasach gimnazjalnych i przez ten czas będą równolegle funkcjonowały dwa systemy nauczania. Samorządy dostały 2 miesiące na wprowadzenie zmian (w tym jest 21 dni dla kuratora oświaty, który musi zaopiniować nową sieć szkolną, a ta opinia jest decydująca).

W Świdnicy 10 obecnych publicznych szkół – jak twierdzi prezydent miasta – nie da się wprost przekształcić w 8-klasowe podstawówki. Uczniowie będą się w kilku przypadkach uczyli w dwóch oddalonych od siebie budynkach. Dwa obiekty z czasem zostaną wyłączone z sieci – obecne siedziby SP nr 105 i SP 315. W obecnym Gimnazjum nr 2 mają funkcjonować jednocześnie 2 szkoły: SP 315 z oddziałami gimnazjalnymi i najstarsze klasy SP 1 z osiedla Zawiszów.

Proponowane rozwiązania budzą olbrzymie kontrowersje. O czas na negocjacje i rozmowy wnioskowali rodzice, dyrektorzy szkół i związkowcy.