Strona główna 0_Slider Nadciąga reforma służby zdrowia. Co ze świdnickim szpitalem?

Nadciąga reforma służby zdrowia. Co ze świdnickim szpitalem?

0

Jak zapowiedział minister zdrowia, w marcu powinna być znana lista szpitali, które znajdą się w sieci podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego. To do nich ma trafić aż 91% środków przeznaczanych na leczenie zamknięte, czyli ponad 26 miliardów złotych. Najmniejsze szpitale w konkursach będą walczyć o resztę pieniędzy. W której grupie znajdzie się świdnicki szpital “Latawiec”?

Prawo i Sprawiedliwość w błyskawicznym tempie zamierza wprowadzić kolejną reformę. W tym roku ma zniknąć NFZ, a szpitale będą finansowane bezpośrednio przez ministerstwo zdrowia. Jak przekonuje minister Konstanty Radziwiłł, zmiana ma się przyczynić do skrócenia kolejek i zwiększyć dostępność do specjalistycznych poradni przyszpitalnych. Plany budzą jednak niepokój małych i specjalistycznych szpitali, które znajdą się poza siecią. Może chodzić aż o 400 placówek na 1400 funkcjonujących w Polsce. Na finansowanie w ramach konkursów ma być przeznaczone 2,6 miliarda złotych rocznie.

Wczoraj minister przedstawił najważniejsze zasady, które pozwolą szpitalom zakwalifikować się do sieci: w ramach PSZ zostanie wyodrębnionych siedem poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Świadczeniodawcy z terenu danego województwa będą kwalifikowani do jednego z tych poziomów. Podstawą włączenia będzie realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń. Zasady kwalifikacji zostaną szczegółowo określone w ustawie oraz w rozporządzeniu wykonawczym. W sieci szpitali znajdą się trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpitale stopnia I, II i III oraz cztery specjalistyczne poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpital pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. (za rynekzdrowia.pl).

– Nie mamy powodów do obaw, nasz szpital na pewno znajdzie się w sieci placówek podstawowego zabezpieczenia medycznego, prawdopodobnie na II poziomie – mówi dyrektor Latawca, Grzegorz Kloc. Nie ma jednak jeszcze żadnej informacji o tym, jaka będzie wysokość finansowania, na jakich warunkach będzie przyznawana (czy w oparciu o średnią liczbę pacjentów, liczbę łóżek, czy będą wyceniane procedury?).

W tej chwili szpital jest finansowany w oparciu o kontrakt z NFZ. Umowa została zawarta do czerwca 2017 i opiewa na ok. 40 milionów złotych.

/asz/