Strona główna Wydarzenia Minister kultury wsparł zabytki z powiatu świdnickiego

Minister kultury wsparł zabytki z powiatu świdnickiego

0

Blisko 1,8 miliona złotych trafi z puli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację, renowacje i prace ratunkowe przy zabytkach w Świdnicy, Strzegomiu i Świebodzicach. Skutecznie o wsparcie postarali się gospodarze katedry świdnickiej, Kościoła Pokoju, kościoła pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz kościoła pw. św. Mikołaja w Świebodzicach.

Zdjęcie Anna Pawłowska

Katedra otrzyma 300 tysięcy złotych na kolejny etap prac przy konserwacji i renowacji w Nawie Głównej oraz Dolnej Kaplicy Mariackiej. Minister nie przyznał dotacji na rozpoczęcie prac przy elewacji świątyni.

Kościół Pokoju otrzymał dotację na II etap renowacji XVII-wiecznej Loży Hochbergów i transeptu  (600 tysięcy złotych), 100 tysięcy złotych na renowację cmentarza oraz 150 tysięcy złotych na kolejny etap renowacji ołtarza.

Do strzegomskiej bazyliki mniejszej trafi 185 tysięcy złotych na konserwacje płyt epitafijnych i 300 tysięcy złotych na prace ratunkowe przy średniowiecznym murze obronnym. Świebodzicka parafia pw. św. Mikołaja otrzyma 50 tysięcy złotych na renowacje pozłacanego sarkofagu Zuzanny Schlafgotsch i 70 tysięcy złotych na osuszenie murów kościoła.

/red./

Poprzedni artykułZbliża się finał sezonu dla łyżwiarzy
Następny artykułŚwidnicki radny wśród zwycięzców plebiscytu samorządowego