Strona główna 0_Slider Kogo oszukał fałszywy wolontariusz?

Kogo oszukał fałszywy wolontariusz?

0

Podawał się za przedstawiciela istniejącego stowarzyszenia i dysponując podrobionym identyfikatorem zbierał pieniądze na rzekome cele charytatywne. Środki zamiast do osób niepełnosprawnych trafiały jednak do kieszeni oszusta.


3 lutego, w godzinach popołudniowych, na  terenie jednego z supermarketów w Strzegomiu, pojawił się mężczyzna kwestujący, jak twierdził, na rzecz jednego z dolnośląskich stowarzyszeń. Posiadał identyfikator ze zdjęciem, zawierający jego dane osobowe oraz dane podmiotu, który reprezentował. Jako że zbierane środki miały być przeznaczone między innymi dla osób niepełnosprawnych, klienci sklepu chętnie przekazywali wymienionemu różne sumy pieniędzy. Pewnego mężczyznę zaniepokoił jednak fakt, iż domniemany wolontariusz nie posiadał żadnej puszki, czy innego pojemnika na gotówkę, a przekazywane mu pieniądze wkładał bezpośrednio do kieszeni.

Czujny klient o całej sytuacji zawiadomił policję. Po chwili na miejsce przybyli strzegomscy funkcjonariusze, którzy wylegitymowali kwestującego i sprawdzili jego dokumenty. Po nawiązaniu kontaktu z przedstawicielami stowarzyszenia, którego dane figurowały na identyfikatorze okazało się, że zatrzymany mężczyzna nigdy nie był przedstawicielem tego podmiotu, a sam identyfikator jest podrobiony i posiada zupełnie inny wzór niż oryginalny.

Oszustem okazał się 43-letni mieszkaniec Jeleniej Góry. Funkcjonariusze ujawnili przy wymienionym gotówkę w kwocie ponad 400zł, które to środki wyłudził on w dniu zatrzymania.

Fałszywy wolontariusz usłyszał już zarzuty i przyznał się do popełnienia oszustwa. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma jednak charakter rozwojowy, gdyż jak ustalili policjanci, mężczyzna oszukiwał w ten sposób na terenie Strzegomia już w grudniu ubiegłego roku. Działał najczęściej na terenie bądź w pobliżu supermarketów, korzystając z obecności dużej liczby osób, posiadających przy sobie pieniądze.

Policja zwraca się z prośbą do osób, które mogły w opisanych okolicznościach przekazać zatrzymanemu mężczyźnie środki pieniężne, by zgłaszały się w tej sprawie do Komisariatu Policji w Strzegomiu.

/KPP w Świdnicy, opr. red./