Strona główna Temat dnia Klasy mundurowe włączone do III LO w Świdnicy

Klasy mundurowe włączone do III LO w Świdnicy

12

Klasy mundurowe zostały włączone w poczet klas III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy. Podczas uroczystości 8 lutego 2017 roku nadano również stopnie wyróżniające uczniom klas mundurowych.

W środę, w samo południe, wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt przed budynkiem szkoły, rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie. Uczniów klasy pierwszej wspierali ich rodzice i opiekunowie, którzy bardzo licznie przybyli do auli szkolnej. Wśród zaproszonych gości byli również przyjaciele szkoły, m.in. podinspektor Jarosław Nowaczyk – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, kapitan Jacek Baran – WKU w Kłodzku, porucznik Krzysztof Robak oraz plutonowy Łukasz Podgórski z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Obecni byli  prezesi świdnickich organizacji kombatanckich  Zygmunt Zelek, Antoni Jadach, Tadeusz Bortnik, major Bogdan Zdrojewski, a także  Tadeusz Grabowski – społeczny opiekun kombatantów i animator patriotycznych wydarzeń.

Gości powitała młodzież, a uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Krzysztof Frączek, który mówił m.in. o wartości i godności munduru. Na dalszy ciąg złożyło się ślubowanie, odczytanie rozkazów o przyznaniu wyróżniających stopni mundurowych uczniom stanowiącym korpus kadetów klas mundurowych oraz wręczenie im symbolicznych oznaczeń na mundury. Kulminacyjnym punktem było jednak przemówienie ucznia klasy mundurowej 1d – Adama Kity: „Wśród ludzi, którzy chcą służyć tak jak my, ważne są trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. My jako uczniowie klas mundurowych możemy odebrać te słowa jako coś, co nas łączy. Ojczyzna, to dla nas chęć służenia w służbach mundurowych. Bóg, to nasz drogowskaz, który prowadzi nas oraz wspiera, tak jak wspiera nas i prowadzi wychowawca klasy oraz dyrektor szkoły. Honor, to coś, czego nie można kupić. Honor nie pozwala nam zrobić czegoś wbrew sobie, pozwala nam za to być dumnym z tego, gdzie mieszkamy, w co wierzymy i co kochamy.”

Na zakończenie uczestnicy wysłuchali hymnu klas mundurowych w wykonaniu chóru Pryma Voce. Uroczystość przygotowali: Aleksandra Zelek, Joanna Szałek, Marzena Łysoniek-Manikowska, Joanna Janas, Robert Topolski, Jacek Bernacki.

/tekst i zdjęcia III LO w Świdnicy, opr red./

Poprzedni artykułŚwidniccy harcerze nominowani w konkursie „Niezwyczajni”. Głosuj!
Następny artykułNielegalny tytoń i alkohol