Strona główna Magazyn Książka Czytelnia: Sztuka powieści

Czytelnia: Sztuka powieści

0

Jeden z nich pracował w nudnej firmie informatycznej, drugi przez sporą część życia próbował wyjść z cienia swojego ojca, jeszcze inny natchnienia szukał podczas wędkowania. Każdy otrzymał lub przynajmniej otarł się o kilka najważniejszych nagród literackich na świecie. O tym, co inspiruje, podnieca czy denerwuje jednych z najlepszych współczesnych pisarzy na świecie przeczytamy w Sztuce powieści.

Sztuka powieści. Antologia wywiadów z „The Paris Review”, tom I
Autor zbiorowy
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Wrocław 2016

Zakupienie w Polsce, a zwłaszcza w Świdnicy, „The Paris Review” – jednego z najbardziej znanych magazynów literackich świata – graniczy z cudem, jednak z pomocą spieszy nam wrocławskie wydawnictwo Książkowe Klimaty, które niedawno wydało antologię wywiadów, pierwotnie opublikowanych w tym prestiżowym czasopiśmie. W Sztuce powieści znajdziemy 14 rozmów z wybitnymi twórcami z Europy i obu Ameryk; najstarszy (z Williamem Faulknerem) pochodzi z 1956 roku, najnowszy (z Michelem Houellebecqiem) przeprowadzono 7 lat temu.

Książka sprawi przyjemność zarówno fanom dobrego reportażu (część wywiadów przypomina mikro-opowieści, dzięki którym możemy poznać np. życie w Ameryce sprzed połowy wieku), czytelnikom zainteresowanym poznaniem warsztatu pisarskiego (kiedy piszą najlepsi? Ile stron dziennie są w stanie wyprodukować? Gdzie szukają inspiracji? Ile papierosów trzeba wypalić, żeby napisać akapit tekstu?), ale też miłośnikom spraw obyczajowych (wujek którego ze znanych pisarzy kręcił legendarne filmy porno?) czy zagadnień politycznych (któremu z pisarzy premier Argentyny bał się podać rękę i dlaczego?).

Widać tu też kunszt robienia wywiadów: dziennikarze „The Paris Review” potrafią tak poprowadzić konwersacje, że w pewnym momencie czujemy się, jakby Ernest Hemingway czy Vladimir Nabokov rozmawiali tylko z nami. Brawa należą się także tłumaczom, którzy potrafili przetłumaczyć na język polski zarówno latynoski temperament Julio Cortázara, jak i pociągającą flegmatyczność Michela Houellebecqa. Do całości układanki brakuje jeszcze rozmów z kobietami. Na szczęście, niedługo ma ukazać się drugi tom, w pełni poświęcony rozmowom z powieściopisarkami.

***

Stanisław Abramik – kulturoznawca, animator kultury, koordynator projektów literackich Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, działającego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Na jego półce z książkami można znaleźć powieści Milana Kundery, eseje Susan Sontag czy wiersze Cesarego Pavesego.

Poprzedni artykułGiełda Minerałów startuje w tę sobotę
Następny artykułCzary Penelopy: Zawijany boczek z szynkowara