Strona główna Wydarzenia 12-letni Maksymilian doceniony przez władze Świdnicy i PCK

12-letni Maksymilian doceniony przez władze Świdnicy i PCK

1

Nie zawahał się ani przez moment i pomógł starszemu mężczyźnie, który zasłabł na ulicy. Historię ucznia Szkoły Podstawowej nr 105 opisaliśmy 13 lutego (12-letni uczeń nie wahał się, by pomóc starszemu mężczyźnie). Dzisiaj Maksymilian Śleszyński został doceniony także przez prezydent Świdnicy.

10 lutego Maksymilian Śleszyński jako pierwszy w historii SP nr 105 został uhonorowany tytułem „Mały Wspaniały”. Statuetkę odebrał na szkolnym apelu, podsumowującym półrocze, w obecności koleżanek, kolegów, nauczycieli i rodziców. Urszula i Marek Śleszyńscy otrzymali list gratulacyjny.

Maksymilian w drodze ze szkoły, na ulicy Saperów zauważył starszego mężczyznę, który słaniał się na nogach i z trudem mówił, że ma problemy zdrowotne. Chłopiec nie wahał się, pomógł seniorowi usiąść na pobliskim murku, wykręcił numer na pogotowie, klarownie wyjaśnił dyspozytorowi, co się stało. Czekał razem ze starszym panem na przyjazd karetki.
– Pamiętałem wszystko z Miasta Dzieci, tam uczyliśmy się pierwszej pomocy. Później również na lekcjach techniki pani przypominała nam, jak zachować się w takich sytuacjach – opowiadał dzisiaj 12-latek. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska pogratulowała chłopcu tak odważnego działania, wręczyła list gratulacyjny i upominek – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM..

– Jesteś wzorem do naśladowania dla swoich kolegów i koleżanek. Jesteś także z pewnością małym bohaterem w swojej szkole. Twoje zachowanie pokazuje jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – podkreślała prezydent.

Do dalszego pogłębiania wiedzy w kierunku udzielania pierwszej pomocy, udziału w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez PCK w Świdnicy, zachęcał również chłopca Krystian Werecki, Pełnomocnik Prezydenta ds. Aktywności Obywatelskiej. W imieniu PCK także wręczył Maksymilianowi upominek.

/opr. red./