Strona główna 0_Slider Budowlańcy też chcą zapisać się w pamięci potomnych

Budowlańcy też chcą zapisać się w pamięci potomnych [FOTO]

4

Kto wie, kim byli budowniczowie świdnickiej katedry, cieśle i murarze stawiający kamienice, mistrzowie i robotnicy stawiający mosty, budujący drogi? Ci, których rękami realizowane były wizje architektów, zwykle zostają bezimienni. Chyba, że sami zadbają o pamięć potomnych.

deska-z-budynku-ul.-Of.Oświęcimskich-3-5Wśród niemieckich majstrów dość popularne było zostawianie śladów po sobie w budowanych obiektach. Dzięki temu zwyczajowi udało się uzyskać wiedze o początkach jednej z piękniejszych świdnickich kamienic – przy ul Ofiar Oświęcimskich 3-5, o której w ogóle nie było wzmianki w kronikach. Dzięki dociekaniom Zbigniewa Malickiego z Muzeum Dawnego Kupiectwa udało się ustalić, że kamienica była zaznaczona na planach Świdnicy już w 1895 roku, jednak nie pojawia się w księdze adresowej z 1901 roku. Dokonane na budowie odkrycie pozwala podejrzewać, że właśnie w tym roku jeszcze trwała budowa. – Znaleźliśmy podczas przebudowy jednego z pomieszczeń deskę z niemieckim napisem, wykonanym ołówkiem – mówił Jan Węgrzynowicz, kierownik budowy. W taki sposób dla potomnych informacje o sobie pozostawił cieśla. Nazywał się Herrmann Urban, urodził się w 1875 roku i pochodził z Sulisławic. Napis został wykonany 28 stycznia 1901 roku.

KATEDRA - 2017.01.20 - (1)Pamięć o sobie postanowili ocalić także polscy majstrowie. W niedostępnej na co dzień części świdnickiej katedry wypatrzyliśmy dwa pamiątkowe napisy. Jeden wykonany na niechlujnie rzuconym na ceglaną ścianę tynku dotyczy wymiany rynien na miedziane w 1983 roku. Podpisali się Jan Janecki, Adam Lipiec i Jan Witosek.

KATEDRA - 2017.01.20 - (2)Drugi, bardzo staranny, pochodzi z 1949 roku, a napis brzmi” Naprawa dachu 1.VII.49 Grabiński W., Patlewicz, Bug(c?)ajczyk”. Czy ktoś zna osoby, których nazwiska zostały “wyryte” na tych swoistych tablicach? Redakcja Swidnica24.pl czeka na informacje! Prosimy pisać na adres kontakt@swidnica24.pl.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia z katedry Anna Pawłowska