Towarzystwo skromnych architektonicznie i bardzo zaniedbanych kamienic nie służy odnowionemu dworcowi Świdnica Miasto i placowi przed stacją. W tym roku rozpoczną się zmiany.
Pociągi w Świdnicy zatrzymują się od 1844 roku, a pierwsza stacja w centrum miasta znajdowała się u zbiegu ulic Kanonierskiej i Waleriana Łukasińskiego. Po wyburzeniu twierdzy dworzec przeniósł się w obecne miejsce. Pierwszy budynek z 1861 roku w 1905 został zastąpiony przez obecny obiekt, który w latach 2010-2012 przeszedł gruntowną odnowę. Po latach zastoju wzrosła też ranga i znaczenie tego miejsca wraz z ponownym uruchomieniem połączeń kolejowych Świdnicy z Wrocławiem i budową dworca autobusowego, który wraz z dworcem kolejowym tworzy integralne centrum przesiadkowe.
Zdjęcie pochodzi z kolekcji Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
W dużym kontraście z odnowionym dworcem i ulicą Dworcową pozostają zabudowania w kwartale między ulicą Dworcową a placem Grunwaldzkim. Przed 1945 rokiem to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. W miejscu, gdzie dziś jest zaniedbany skwerek, stał okazały hotel, który do 1915 roku nosił nazwę Thamm, a później Hinderburghof. Został zniszczony przez bombę podczas nalotu wojsk radzieckich na Świdnicę 17 lutego 1945 roku – podaje portal Świdnica-moje miasto. Zanim tak się stało, hotel harmonijnie współgrał z mniejszymi kamienicami przy Dworcowej.
Zdjęcie z kolekcji portalu Świdnica moje miasto (www.mojemiasto.swidnica.pl)
Dzisiaj zarówno skwer, jak i sama kamienica Dworcowa 1, nie wyglądają atrakcyjnie. – Budynek przy ul. Dworcowej 1 jest wykwaterowany i zabezpieczony. Po jego rozbiórce, teren zostanie wystawiony do sprzedaży – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy. Na przygotowanie terenu do sprzedaży w budżecie miasta zaplanowano na ten rok 250 tysięcy złotych. Co w tym miejscu powstanie? W tej chwili odpowiedzi nie ma.
/asz/
Zdjęcia Anna Pawłowska