Strona główna Kultura Stypendia w dziedzinie kultury przyznane

Stypendia w dziedzinie kultury przyznane

0

Fraszki poświęcone sylwetkom pięćdziesięciu najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli filozofii oraz cykl spotkań i warsztatów filmowych dla młodzieży – „Krótko i na temat” to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury. Ideą stypendiów jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

ksiazka na ferieLeszek Florek (pseudonim artystyczny Tamara Hebes) na napisanie i opublikowanie w formie książki 50 fraszek otrzyma 3 900 zł. Natomiast Stanisław Abramik na organizację cyklu spotkań i warsztatów filmowych dla młodzieży w Świdnicy – 5 000 zł.

Leszek Florek jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Poeta. Autor tomików: ekstra nocne (Świdnickie Stowarzyszenie Literackie „LOGOS”, Świdnica 1998. Tomik wyróżniony w I Konkursie Literackim im. Stefana Flukowskiego w Szczecinie na debiut książkowy), Ja oniryczne (Wydawnictwo MTM, Jugowice 2005). Publikuje w antologiach. Jego wiersze były tłumaczone na język czeski. Autor limeryków, fraszek i utworów satyrycznych. Członek Świdnickiego Stowarzyszenia Literackiego Logos. Redaktor ogólnopolskiego czasopisma „Arytmia”.

Po opublikowaniu książki z fraszkami, które w sposób lekki i zabawny mają sportretować i przybliżyć sylwetki filozofów, ich autor planuje zorganizować spotkania z młodzieżą szkolną. Chce promować miasto i publikację na terenie całego kraju.

Stanisław Abramik jest absolwentem Instytutu Kulturoznawstwa przy Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku współtworzy świdnicki Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Pracował przy organizacji trzech wrocławskich edycji Planete+ Doc Film Festival. Prelegent i moderator dyskusji, m.in. w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Akademii Filmowej Multikina czy podczas Wrocławskich Targów Dobrej Książki. Od 2012 roku współpracuje z Fundacją Visionica, od 2013 z Wrocławską Fundacją Filmową przy różnorodnych projektach (m.in. Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, Polish Cinema for Beginners czy MIASTOmovie: wro). Pracował w Biurze Festiwalowym Impart 2016 jako specjalista do spraw komunikacji Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Prywatnie miłośnik kina w każdym wymiarze, od młodej dokumentalistyki polskiej, przez Kena Loacha, do Quentina Tarantino.

W ramach realizowanego przez niego projektu „Krótko i na temat” młodzież ze świdnickich gimnazjów będzie miała okazję poznać zarówno techniczne tajniki powstawania filmów fabularnych, jak i przygotować własne propozycje filmowe. Uczniowie wezmą również udział w dyskusji z zaproszonym ekspertem, skonfrontują stworzone przez siebie produkcje z aktualnymi tendencjami w polskim kinie.

/Magdalena Dzwonkowska, UM w Świdnicy, opr. red./