Strona główna 112 Podczas porodu zmarł noworodek, jest śledztwo

Podczas porodu zmarł noworodek, jest śledztwo

13

Świdnicka prokuratura rejonowa sprawdza, czy podczas odbierania porodu w świebodzickim szpitalu błąd lekarski mógł przyczynić się do śmierci noworodka.

stethoscope-1584223_960_72018 stycznia około północy policja została zawiadomiona o zgonie noworodka w szpitalu w Świebodzicach. Tego samego dnia do placówki zgłosiła się 23-letnia kobieta w 22 tygodniu ciąży, która źle się poczuła. Została przyjęta na oddział. – Dziecko zmarło podczas porodu. Wszczęliśmy śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Sprawdzamy, czy do zgonu mógł się przyczynić błąd lekarski – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin. – 19 stycznia została przeprowadzona sekcja zwłok, która nie dała jednoznacznej odpowiedzi o przyczynie zgonu noworodka. Zabezpieczono łożysko, zostały pobrane próbki do badań histopatologicznych. Konieczne będą dodatkowe badania.

/red./

Do naszej Redakcji szpital przesłał oświadczenie:

OŚWIADCZENIE

Naszej pacjentce składamy szczere kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia z powodu utraty dziecka. Rozumiemy, jak trudne chwile teraz przechodzi.

Ratowanie zdrowia i życia młodej kobiety, która zgłosiła się z poronieniem zagrażającym, było dla naszego zespołu równie ważne jak bezpieczeństwo płodu. Niestety mimo wysiłków lekarzy ciąży nie udało się utrzymać.

Z uwagi na ustawowy obowiązek zachowania w tajemnicy danych, dotyczących naszych pracowników oraz pacjentów – również tych – którzy zarzucają nam nieprawidłowości w postępowaniu, jesteśmy zmuszeni odmówić szerszego komentowania tej sprawy.

Wyjaśnienie zaistniałej sytuacji jest naszym priorytetem, dlatego w pełnym zakresie współpracujemy z prowadzącymi postępowanie instytucjami. Jednocześnie w szpitalu zarządzone zostało przeprowadzenie wewnętrznego postępowania, sprawdzającego realizację przyjętych procedur i prawidłowość postępowania personelu medycznego.

Dorota Dudzińska

Dyrektor Szpitala Mikulicz w Świebodzicach