Strona główna 0_Slider Poczta historyczna – podziel się pamięcią o Dolnym Śląsku

Poczta historyczna – podziel się pamięcią o Dolnym Śląsku

0

Jak wyglądało życie na Dolnym Śląsku w pierwszych latach po II wojnie światowej? Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Żarów, aby podzielili się swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z historią regionu.

Skrzynka historyczna

Od 14 stycznia przy ul. Armii Krajowej 40 w Żarowie zawiśnie niecodzienna skrzynka pocztowa (na elewacji budynku, w którym kiedyś mieściło się Kino „Świt” i Żarowski Ośrodek Kultury; dziś jest tam Żarowska Izba Historyczna). Do „Skrzynki historycznej” będzie można wrzucać wszelkie pamiątki i spisane wspomnienia dotyczące historii gminy Żarów i Dolnego Śląska – zarówno te związane z powojennymi przesiedleniami i rozwojem regionu, jak i te wcześniejsze, prezentujące losy Dolnoślązaków zanim trafili na Zachód. Pomysłodawcy przedsięwzięcia, czyli Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, zachęcają do dzielenia się historiami dużymi i małymi – prywatnymi oraz tymi, które miały wpływ na dzieje całej społeczności.

Dzielić się można nie tylko spisanymi wspomnieniami, ale też wszelkiego rodzaju pamiątkami: zdjęciami, dokumentami czy pocztówkami, zarówno tymi z rodzinnych kolekcji, jak i znalezionymi po niemieckich mieszkańcach tych terenów. – Interesują nas losy rodzin, które zostały zmuszone do emigracji na Zachód, ale też osób przybyłych dobrowolnie na Dolny Śląsk po zakończeniu wojny – często szukając lepszego życia. Chcemy poznać historie i wspomnienia z czasu adaptacji, kiedy mieszkali tu jeszcze Niemcy czy stacjonowały wojska radzieckie – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. – Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoimi przeżyciami, ale niekoniecznie chce o nich opowiadać osobiście, nasza skrzynka jest doskonałą okazją, żeby zrobić to w inny sposób – zaznaczają organizatorzy.

Skrzynka historyczna

Wiadomości i inne pamiątki wrzucone do skrzynki odbierane będą w każdy piątek, a przedmioty przekazane do projektu „58-130 Poczta historyczna” zostaną dokładnie zbadane, sfotografowane i zdigitalizowane – opis i zdjęcia trafią na strony internetowe organizatorów. Jeśli właściciel wyrazi zgodę, podarowany przedmiot trafi też na Regał Pamięci w Bibliotece Publicznej w Żarowie Zachęcamy wszystkich do współpracy, ponieważ zależy nam na zdobyciu jak najszerszej, rzetelnej wiedzy o naszej małej ojczyźnie, aby móc przekazywać ją kolejnym pokoleniom – dodają organizatorzy.

Do „Skrzynki historycznej” można wrzucać wszelkiego rodzaju przedmioty, które zmieszczą się do otworu listowego (wspomnienia spisane na kartce, zdjęcia, dokumenty, mapy, gazety, etc.). Pamiątki można przekazać anonimowo (oznacza to automatyczną zgodę na umieszczenie ich na Regale Pamięci) lub dołączyć informację ze swoimi danymi, kontaktem i opisem. Większe przedmioty można przekazać po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami.

Kontakt:

Fundacja Inicjatywa B: [email protected], +48 781-041-989

Stowarzyszenie Labiryntarium.pl: [email protected],
+48 607-071-955

Pomysłodawcy projektu zapraszają też na oficjalne otwarcie „Skrzynki historycznej” w sobotę, 14 stycznia, o 11:00 (przy ul. Armii Krajowej 40 w Żarowie).

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: http://inicjatywab.pl/poczta-historyczna/ lub http://labiryntarium.pl/index.php/projekty/1252-pocztahistoryczna.html.

/sab/
Zdjęcia Doroty Sip-Malczewskiej oraz Piotra Malczewskiego

Poprzedni artykułGwiazdy sportu już dzisiaj zagrają dla dzieci!
Następny artykułMróz nie zraził amatorów staroci [FOTO]