Strona główna Wydarzenia Strzegom Dwa miliony euro na atrakcje turystyczne

Dwa miliony euro na atrakcje turystyczne

1

Gmina Strzegom przystąpiła do realizacji projektu  pod nazwą „Szlak Kamienia” wraz z partnerami z Czech i Polski. Całość budżetu dla wszystkich partnerów wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to 1,7 mln euro. Budżet zadań dla gminy Strzegom wynosi ok. 669 tys. euro, w tym dotacja ok. 568,6 tys. euro.

szlakiem kamieniaProjekt „Szlak Kamienia” jest realizowany od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2019 r., obejmując obszar od Horic poprzez okolice Zviciny, Dobromierz, Świdnicę aż do Strzegomia. Punktem wyjścia będzie Horickie Muzeum oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel w Strzegomiu, które zaprezentują kamienne atrakcje Horic i Strzegomia oraz gdzie powstaną czesko – polskie sale multimedialne. Wszystkie te gminy będą częścią „Szlaku Kamienia”, który będzie promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony – okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk. – Przy wyborze partnerów został położony nacisk przede wszystkim na korzyści, jakie może przynieść realizacja projektu i na wiarygodność partnera, co zostało zapewnione przez udział w projekcie gmin o stabilnym funkcjonowaniu i finansowaniu – podkreśla burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Główną oś partnerską tworzą miasta Horice (Partner wiodący) i Strzegom (Partner projektowy), które w swoich krajach są znane ze swoich związków kulturowych z kamieniem i udostępniają wiele cennych zabytków związanych z kamieniem. W Strzegomiu powstanie Aleja Rzeźb (po prawej stronie ul. Aleja Wojska Polskiego w kierunku torów), gdzie będą wystawione rzeźby, które powstały w trakcie dotychczasowych plenerów kamieniarskich. Ponadto powstaną alejki spacerowe, stanowiące dojście do rzeźb, wraz z oświetleniem i elementami małej architektury (np. ławki, kosze, stojaki na rowery), fontanna, zdroje uliczne i zagospodarowanie zieleni. – Wielką atrakcją będzie multimedialne centrum informacji o „Szlaku Kamienia” i jego atrakcjach udostępnione dla turystów, umożliwiające wirtualny spacer po szlaku kamiennym i kontakt przez Internet z bliźniaczą salą w Horicach z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego. Sala będzie zlokalizowana w CAS Karmel w Strzegomiu – informuje Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w UM w Strzegomiu, strzegomski koordynator projektu. – Naszych mieszkańców zapewne ucieszy oświetlenie Góry Krzyżowej oraz oznakowanie trasy turystycznej, łączącej główne zabytki związane z kamieniem. W sumie wykonanych będzie 14 nowoczesnych tablic, a na każdej z nich zostanie zamieszczony kod QR, po wprowadzeniu którego będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat „Szlaku Kamienia” – dodaje Wioletta Urban-Smagłowska.

Dodajmy, że w celu promocji czesko-polskiego projektu „Szlak Kamienia“ powstanie specjalna strona internetowa, spot reklamowy, wydane będą foldery, ulotki i mapy w kilku językach. „Szlak Kamienia” będzie promowany również na targach w Czechach i Polsce oraz w mediach.

W czerwcu br. w Strzegomiu odbędzie się konferencja promocyjna rozpoczynająca projekt „Szlak Kamienia”. Podobna konferencja będzie miała również miejsce w Horicach przy okazji otwarcia przebudowanego muzeum. Celem konferencji jest promocja „Szlaku Kamienia” pośród szerokiej publiczności, a jej celem przyciągnięcie potencjalnych turystów.

Tomasz Wanecki, UM Strzegom