Strona główna Wydarzenia Świebodzice Co dalej z Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach?

Co dalej z Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach?

0

W związku z pojawiającymi się co jakiś czas, nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi planu sieci szkół miejskich w Świebodzicach informujemy, że nie ma jeszcze ostatecznego projektu. Trwają analizy i dyskusje nad przygotowaniem dokumentu, który w pełni zabezpieczy zarówno potrzeby uczniów, jak i nauczycieli – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

szkola
– Pragnę uspokoić rodziców i uczniów naszych szkół, którzy być może są celowo wprowadzeni w takie właśnie poczucie niepokoju związane z przyszłością świebodzickich placówek, zwłaszcza gimnazjów – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Gminny zespół ds. reformy oświatowej pracuje intensywnie od wielu miesięcy, słuchamy wszystkich zgłaszanych postulatów i głosów środowisk, analizujemy nowe przepisy tak, by przygotować propozycje, zapewniającą komfort i bezpieczeństwo nauki i pracy, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli – podkreśla burmistrz.

To, co jest pewne na dziś – i też jak najbardziej logiczne – to fakt, że Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 i 4 pozostaną szkołami podstawowymi, które powiększą się o dwa roczniki. Dwa istniejące zespoły szkół, czyli Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi oraz Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych po wygaszeniu roczników gimnazjów także staną się podstawówkami. Trwają w tej chwili intensywne analizy co do jedynego samodzielnego gimnazjum, czyli Gimnazjum nr 1.

– To gimnazjum musi być wygaszone, natomiast nad dalszymi planami wobec tej placówki będziemy szczególnie uważnie pracować tak, by ani młodzież, ani nauczyciele nie odczuli żadnych negatywnych skutków – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jest kilka koncepcji, o których na razie za wcześnie mówić, natomiast pragnę podkreślić, że jakiekolwiek wzbudzanie niepokojów i snucie czarnych scenariuszy odnośnie tej placówki jest wysoce nieuzasadnione. Podnoszenie alarmu, straszenie jest po prostu szkodliwe i domyślam się, że służy czyimś określonym interesom.

W uzupełnieniu należy dodać, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje kilka rozwiązań w kwestii wygaszania gimnazjów. Taka placówka może zostać przekształcona np. w 8-letnią szkołę podstawową, w liceum ogólnokształcące albo technikum, lub też w branżową szkołę I stopnia.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

Poprzedni artykułJak wygląda życie kulturalne w Świdnicy? Podziel się opinią
Następny artykułWnuczek zginął w wypadku, policjanci znaleźli spalone zwłoki babci