Strona główna Temat dnia Chcesz lepiej spać, skuteczniej się relaksować i zachować sprawność na dłużej? Wystarczy,...

Chcesz lepiej spać, skuteczniej się relaksować i zachować sprawność na dłużej? Wystarczy, że będziesz regularnie czytał!

0

Raporty dotyczące czytelnictwa w Polsce śmiało można nazwać dramatycznymi. Rodacy czytają niewiele lub wcale. A jak przekonują naukowcy i miłośnicy literatury, czytanie może przynieść nam i naszym bliskim wiele korzyści. Może warto zatem spróbować i przyjąć na nowy rok silne postanowienie – Czytam więcej!

e-active_sen

Czytaj swojemu dziecku – efekty Cię zaskoczą
Już dwadzieścia minut codziennego czytania dziecku na głos może zdziałać cuda. Dlaczego? Otóż czytanie dzieciom przynosi wiele bezcennych wręcz korzyści. Dziecko, któremu rodzice czytają czuje się ważne i kochane, co doskonale wpływa na jego rozwój emocjonalny. Poza tym czytanie stymuluje dziecięcy mózg do pracy, pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i poprawia koncentrację – wszystko to fantastycznie wpływa na rozwój intelektualny malucha, a w przyszłości z pewnością zaprocentuje w szkole. Co jeszcze daje czytanie dzieciom? Książki doskonale tłumaczą świat, wyjaśniają co jest dobre, a co złe, jakie postawy i zachowania są godne naśladowania, a jakie należy potępić. Rodzicom nie zawsze starcza wyobraźni i cierpliwości w tłumaczeniu i przekazywaniu dziecku konkretnych treści. W takim przypadku książka będzie Twoim niezastąpionym sprzymierzeńcem.

Czytasz? Twój umysł pozostanie dłużej w formie
Czytanie stymuluje nasz mózg. Sięgając po książkę rozwijasz wyobraźnię, budujesz w sobie nowe pokłady kreatywności, nie miewasz problemów z koncentracją, jesteś uważny. Wbrew pozorom takie korzyści przydają się nie tylko na etapie edukacji, ale także w całym naszym życiu. Jak wskazują badania, osoby, które regularnie sięgają po lekturę, zachowują na dłużej swoją sprawność intelektualną. Gdy czytamy nasz mózg zmuszony zostaje do pracy – zapamiętujemy imiona bohaterów, łączymy fakty, analizujemy motywy, zastanawiamy się, rozmyślamy. Dzięki czytaniu nasz umysł pozostaje w formie, co może nas uchronić między innymi przed problemami z pamięcią w późnej starości.

Nie stresuj się. Czytaj!
Tak. Czytanie to skuteczny sposób na odprężenie. Podobno już w chwilę po tym, jak zasiadamy z książką w fotelu, nasze mięśnie rozluźniają się, serce normuje swoja pracę, a oddech staje się bardziej miarowy i spokojny. Książka to relaks uznawany za coś zdecydowanie bardziej efektywnego niż spacer, słuchanie muzyki, czy filiżanka zielonej herbaty. Zatem jeśli szukasz sposobu na skuteczne pozbycie się nadmiaru stresu, niepokoju, lęku lub złości, książka może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Masz problemy ze snem? Zabierz do łóżka książkę
Ile razy Twoje dziecko zasnęło zanim jeszcze zdążyłeś doczytać rozdział książki? Czytanie to doskonały rytuał, który pomaga w zasypianiu. Książka relaksuje, wycisza, pozwala zapomnieć o wydarzeniach mijającego właśnie dnia. Czytaj przed snem dziecku, a potem sobie. Przekonasz się, że warto.

Dzięki czytaniu, stajemy się lepsi
Czytając książkę wzbogacamy posiadany zasób słów, co z pewnością czyni nas bardziej intersującymi i elokwentnymi rozmówcami. Swoboda i piękno wypowiedzi to cechy wysoce pożądane zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, może warto zatem zadbać o to, jak się wysławiamy, właśnie poprzez czytanie. Książki to także bardzo często poruszające historie otwierające nas na nowe doświadczenia i innych ludzi. Czytanie rozwija naszą empatię, czyniąc nas wrażliwymi na drugiego człowieka. Taka świadomość siebie i innych to coś wyjątkowego, co może nam dać tylko czytanie.

Jeśli właśnie postanowiłeś, że zaczynasz więcej czytać – doskonale! Wejdź na http://tezeusz.pl/ Znajdziesz tam wiele czytelniczych propozycji dla siebie i swoich bliskich.

/artykuł nadesłany/

Poprzedni artykułCzy tablica musi zasłaniać zabytkową elewację?
Następny artykułŚwidnickie kolędowanie z „New Life’m”