Strona główna 0_Slider Bezpieczniejszy rok dla mieszkańców? Policja podsumowuje 2016

Bezpieczniejszy rok dla mieszkańców? Policja podsumowuje 2016

3

Mniej przestępstw i mniej wypadków – taki był rok 2016 według statystyk policyjnych. Mieszkańcy wciąż jednak wskazują na liczne zagrożenia, a wśród nich na pierwszym miejsc stawiają brawurowo jeżdżących kierowców i wandalizm.

odprawa.0226 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy  w odprawie podsumowującej miniony rok uczestniczyli I zastępca komendanta wojewódzkiego policji, prokurator rejonowy, wicestarosta i przedstawiciele gmin.

Jak podkreślał komendant powiatowy  Andrzej Dobies, rok 2016 to dla policji świdnickiej ograniczenie przestępczości i podniesienie wysokiego już poziomu skuteczności. Łącznie odnotowano 3191 przestępstw, czyli o 255 mniej niż w roku 2015. Ponadto o 61 zmniejszyła się liczba przestępstw w wybranych 7 kategoriach, czyli zdarzeń najbardziej uciążliwych dla społeczności lokalnej, takich jak przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, kradzieże mienia, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem, czy uszkodzenia mienia. W kwestii wykrywalności, policja naszego powiatu także poprawiła wyniki – wartość ta wzrosła do poziomu 70,5%.

slajd.01W ubiegłym roku policjanci interweniowali aż 26.230 razy i zatrzymali na „gorącym uczynku” 1268 sprawców, czyli o 164 więcej niż przed rokiem. Także liczba zatrzymanych osób poszukiwanych w liczbie 423, była wyższa niż w 2015 roku.

W roku 2016 w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy przeprowadzono szereg programów prewencyjnych takich jak: „Bezpieczna kobieta“, „Bezpieczne gimnazjum“, „Harcerska akademia policyjna“, „Ogólnopolska noc profilaktyki“, czy „Bezpieczny senior“. Policjanci wraz z przedstawicielami innych podmiotów uczestniczyli ponadto w różnych działaniach prewencyjnych, np. „Razem bezpieczniej“ (edukacja z zakresu bezpieczeństwa dla młodzieży i seniorów) oraz „Alfa“ (problematyka antyterrorystyczna).

slajd.03Na drogach powiatu świdnickiego w 2016 roku odnotowano 142 wypadki drogowe, czyli o 19 mniej niż przed rokiem. W 14 przypadkach zdarzenia te zakończyły się śmiertelnie. Największe zagrożenie występowało na drogach krajowych nr 5 i nr 35.

slajd05W ubiegłym roku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy oraz jednostki podległe otrzymały wydatne wsparcie finansowe z budżetów władz samorządowych. Łączne wsparcie wyniosło ponad 423.035 złotych, z czego zdecydowana większość przeznaczona została na współfinansowanie zakupu sześciu nowych radiowozów. Pozostałe pieniądze przeznaczono m.in. na doposażenie jednostek w sprzęt biurowy, co niewątpliwie podniosło standardy obsługi interesantów oraz warunki pracy policjantów.

Tradycyjnie przeprowadzono także badania ankietowe mieszkańców powiatu świdnickiego, którzy wskazali, co powinno być priorytetem działania Policji w zakresie zwalczania przestępczości w bieżącym roku. Najbardziej uciążliwymi zjawiskami dla społeczności lokalnej według powyższych danych są brawurowo jeżdżący kierowcy, niszczenie mienia przez wandali, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nietrzeźwi kierujący, kradzieże mienia, agresja ze strony pijanych lub narkomanów.

Fakt uciążliwości tych zjawisk potwierdzony został poprzez zgłoszenia, jakie jednostki policji naszego powiatu otrzymywały od mieszkańców w 2016r., w ramach narzędzia internetowego pod nazwą „Krajowe mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. Zgłoszeń takich było 579, z czego 365 nie potwierdziło się, a 214 zostało potwierdzonych. Najczęściej sygnały od społeczeństwa dotyczyły przekraczania dopuszczalnej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowego parkowania.

/KPP w Świdnicy, opr. red./


Poprzedni artykułWalimskie „Col de Turini” [FOTO]
Następny artykułPiłkarskie emocje w hali na Zawiszowie