Strona główna 0_Slider Pięć wizerunków Świdnicy

Pięć wizerunków Świdnicy [FOTO/VIDEO]

0

Jaka jest Świdnica w oczach dziecka, osoby niepełnosprawnej, turysty? Jakie wnioski mogą wyciągać animatorzy kultury i osoby odpowiedzialne za kształtowanie miejskiej przestrzeni? Rodzą się kolejne pytania po projekcie „Poznaj moją przestrzeń”, realizowanym dzięki stypendium ministerstwa kultury.

dsc_0582Na spacer po mieście pomysłodawczyni projektu Maria Zięba zaprosiła Dorotę Balcerek,seniorkę z Domu Senior-Wigor, Annę Ziębę, mamę małego Dawida, dzieci Laurę Panas i Kornelię Lewicką, turystów Francuzkę Juliette Dalin i Anglika Bena Camfielda oraz Barbarę Barańską, niepełnosprawną działaczkę społeczną. Każda z tych osób poprowadziła własnymi ścieżkami.Każda widziała Świdnicę zupełnie inaczej. Dzieci zwracały uwagę na kolory, estetykę i miejsca do zabaw (których w centrum zdecydowanie brakuje), turyści zachwycali się niepowtarzalną architekturą, ale wskazywali na brak oznaczeń. Barbara Barańska przede wszystkim pokazywała, czy miasto jest przyjazne niepełnosprawnym. Spacery zostały nagrane i powstały do nich mapy. Efekt można obejrzeć na stronie www.poznajmojaprzestrzen.pl.

dsc_0576– Podczas realizacji projektu wszyscy się uczyliśmy, eksperymentowaliśmy – mówi Maria Zięba. Spacery miały pomóc w diagnozowaniu potrzeb społecznych i kulturalnych, ale ich zakres okazał się znacznie szerszy. – To także znakomity materiał dla osób, odpowiedzialnych a kształtowanie miejskiej przestrzeni. Zorganizowaliśmy spotkania, podczas których rozmawiali ze sobą animatorzy kultury, działacze społeczni, przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

W poniedziałkowy wieczór w Galerii Fotografii spotkali się wszyscy uczestnicy i realizatorzy projektu. Na podsumowanie został zaprezentowany reportaż, a wkrótce wnioski trafią do prezydenta Świdnicy.

Zdjęcia Dorota Diakowska