Jaka jest Świdnica w oczach dziecka, osoby niepełnosprawnej, turysty? Jakie wnioski mogą wyciągać animatorzy kultury i osoby odpowiedzialne za kształtowanie miejskiej przestrzeni? Rodzą się kolejne pytania po projekcie „Poznaj moją przestrzeń”, realizowanym dzięki stypendium ministerstwa kultury.
Na spacer po mieście pomysłodawczyni projektu Maria Zięba zaprosiła Dorotę Balcerek,seniorkę z Domu Senior-Wigor, Annę Ziębę, mamę małego Dawida, dzieci Laurę Panas i Kornelię Lewicką, turystów Francuzkę Juliette Dalin i Anglika Bena Camfielda oraz Barbarę Barańską, niepełnosprawną działaczkę społeczną. Każda z tych osób poprowadziła własnymi ścieżkami.Każda widziała Świdnicę zupełnie inaczej. Dzieci zwracały uwagę na kolory, estetykę i miejsca do zabaw (których w centrum zdecydowanie brakuje), turyści zachwycali się niepowtarzalną architekturą, ale wskazywali na brak oznaczeń. Barbara Barańska przede wszystkim pokazywała, czy miasto jest przyjazne niepełnosprawnym. Spacery zostały nagrane i powstały do nich mapy. Efekt można obejrzeć na stronie www.poznajmojaprzestrzen.pl.
– Podczas realizacji projektu wszyscy się uczyliśmy, eksperymentowaliśmy – mówi Maria Zięba. Spacery miały pomóc w diagnozowaniu potrzeb społecznych i kulturalnych, ale ich zakres okazał się znacznie szerszy. – To także znakomity materiał dla osób, odpowiedzialnych a kształtowanie miejskiej przestrzeni. Zorganizowaliśmy spotkania, podczas których rozmawiali ze sobą animatorzy kultury, działacze społeczni, przedstawiciele Urzędu Miejskiego.
W poniedziałkowy wieczór w Galerii Fotografii spotkali się wszyscy uczestnicy i realizatorzy projektu. Na podsumowanie został zaprezentowany reportaż, a wkrótce wnioski trafią do prezydenta Świdnicy.
Zdjęcia Dorota Diakowska