Strona główna 0_Slider Dotacji do prywatnych żłobków w 2017 nie będzie

Dotacji do prywatnych żłobków w 2017 nie będzie

9

Alarm podnieśli rodzice świdnickich dzieci, dla których zabrakło miejsca w miejskim żłobku. W budżecie miasta na 2017 rok nie przewidziano dotacji do pobytu najmłodszych świdniczan w prywatnych placówkach. Rodzice zapłacą o około 150 złotych więcej niż w 2016 roku. Władze miasta tłumaczą się budową nowego żłobka, w którym opiekę znajdzie 100 dzieci.

ŻłobekZdjęcie archiwalne

– Otrzymałem informację z żłobka do którego uczęszcza moja pociecha, że miasto od przyszłego roku wycofuje się z dofinansowania. W moim przypadku jest to wzrost kwoty o około 150 zł teraz płacę 522 zł z dofinansowaniem jest to koszt czesnego i wyżywienia gdzie kwota wyżywienia jest 2,50 zł bez dofinansowania kwota wzrośnie do 8,50 zł za dzień, więc samo wyżywienie wzrośnie do 6,0 zł jest to już koszt 126 zł więcej, poza tym czesne wzrośnie do 550,0 zł więcej o 28 zł. Może nie jest to wielka podwyżka, ale dla niektórych rodziców znaczna. Moja pociecha uczęszcza do Bajkowego Domku w Świdnicy, myślę, że jest to dość istotny problem dla sporej części mieszkańców naszego miasta – pisze jeden z rodziców, a podobnych informacji wpłynęło kilka.

Przypomnijmy, że dotacje zostały przyznane na 2016 rok. Starali się o nie przez ponad 3 lata prowadzący prywatne żłobki. Poprzednie władze miasta odmawiały, taką decyję podjęła Rada Miejska obecnej kadencji.

– W roku 2017 sytuacja diametralnie się zmieniła – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy. – Rozumiejąc konieczność zabezpieczenia potrzeb opiekuńczych miasto za 5,5 mln złotych poprowadziło i właśnie kończy inwestycję pn. Żłobek Miejski nr 2. W placówce tej znajdzie się miejsce dla około 100 dzieci. Miasto oprócz kosztów inwestycji będzie od tego momentu ponosić koszt utrzymania placówki, który wyniesie ok. 1,5 mln zł rocznie. Zapewni to rodzicom dobrą i niedrogą opiekę żłobkową, bowiem odpłatność będzie na poziomie podobnym, jak w Żłobku nr 1, czyli 350 zł miesięcznie. W związku z tym nie ma potrzeby dofinansowywania pobytu dzieci w żłobkach prywatnych, gdyż będziemy zachęcać rodziców, aby przepisywali swoje dzieci do żłobka publicznego – dobrze wyposażonego i nowoczesnego oraz dużo tańszego.

Rzeczniczka dodaje: W 2016 roku Świdnica przeznaczyła na dotacje celowe dla niepublicznych podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce  kwotę na poziomie 290 tys. zł. Do listopada br. na ten cel wydano 211.887 zł.

W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych wpisanych jest 9 placówek  niepublicznych, z czego: 5  żłobków i 4  kluby dziecięce.

Liczba miejsc w żłobkach niepublicznych – 89

Liczba miejsc w klubach dziecięcych – 61

Razem placówki niepubliczne dysponują 150 miejscami.

Obecnie, na przyjęcie do Żłobka Miejskiego nr 1 oczekuje 40 dzieci. Przewiduje się, że nabór do żłobka nr 2 odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia.

Jeżeli okaże się, że w miejskich żłobkach zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych, na pewno rozważymy powrót do dopłat – zadeklarowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska i dodała, że dzisiaj został podpisany aneks do umowy na dotację, jakie miasto otrzymało z ministerialnej puli. Świdnica będzie się musiała rozliczyć z 1,83 miliona złotych do końca lutego 2017. Żłobek ma zostać otwarty w marcu, taka zapowiedź padła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Agnieszka Szymkiewicz