Strona główna Wydarzenia Strzegom 300-letni konfesjonał odnowiony

300-letni konfesjonał odnowiony

4

Barokowy, drewniany, bogato zdobiony, złocony i srebrzony konfesjonał z roku 1700 z kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej w Olszanach został poddany w 2016 r. gruntownej konserwacji.

konfesjonalPrace wykonywali Andrzej Król i Ewa Głodek z pracowni konserwatorskiej w Ząbkowicach Śląskich. Obejmowały one odsłonięcie pierwotnej polichromii, srebrzeń i złoceń, zabezpieczenie odpowiednim preparatem przeciwko szkodnikom, impregnację części elementów snycerki, wykonanie uzupełnień i rekonstrukcji pierwotnej polichromii. Konfesjonał musiał być zdemontowany, a następnie ponownie złożony.

– Na pokrycie kosztów renowacji w kwocie 29.920 zł parafia otrzymała dotację w wysokości 12.000 zł od gminy Strzegom i 7.000 zł z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Pozostała kwota pochodziła ze zbiórki wśród mieszkańców Olszan i Modlęcina – mówi radna i sołtys Olszan, Stanisława Górska, która była zaangażowana w całe przedsięwzięcie. – Cieszę się, że udało się przywrócić świetność cennemu zabytkowi, mocno nadwyrężonemu zębem czasu. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wspólnymi siłami udało się przywrócić świetność ważnego elementu wystroju naszego Kościoła, chroniąc jednocześnie dziedzictwo kulturowe dla potomnych – dodaje radna.

/Tomasz Wanecki, UM Strzegom/