Strona główna 0_Slider Tygrysy w łazience czyli świdniccy Alchemicy znów zaskakują!

Tygrysy w łazience czyli świdniccy Alchemicy znów zaskakują!

1

Po raz pierwszy na scenie świdnickiego teatru pojawili się w 2008 roku ze spektaklem „Sztuka ach sztuka”. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, animatorzy kultury, poetka i ksiądz stworzyli team, który co roku wzrusza i bawi świdnicką publiczność. Na 10 grudnia 2016 roku Grupa Dorosłych, działająca w ramach projektu Alchemia teatralna, szykuje 9 premierę: „Sekretne życie tygrysów łazienkowych”.

tygrys_plakat2Zespół, prowadzony od początku przy wsparciu znakomitego aktora i reżysera Juliusza Chrząstowskiego oraz Tomasza Dajewskiego, wypracował już własny styl i dobrą markę. W sezonie 2015/16 zachwycił Fredrowską komedią „Gwałtu, co się dzieje”, wcześniej publiczność śmiała się na „Naszej III B”, „Fioletowej krowie”, „Romansach i papierosach”. Nie zabrakło też wzruszającego projektu „Sami obcy”. Tym razem dorośli Alchemicy sięgają po Mrożka:

„Gdyby tygrysy jadły irysy, to by na świecie nie było źle… „- tak brzmiał tekst popularnej dziecięcej piosenki sprzed kilku dekad służący odczarowaniu egzotycznych i groźnych zwierząt. Alchemicy teatralni z grupy dorosłych także postanowili z pełną determinacją oswoić te drapieżne ssaki z rodziny kotowatych. I nie chodzi o tygrysa syberyjskiego czy bengalskiego ani też o ich chińskiego brata, choć jeden z naszych „treserów” – Juliusz Chrząstowski – właśnie nawiedził Chiny. Skromna scena ŚOK-u zamieni się niemal w cyrkową arenę, by odsłonić kulisy „Sekretnego życia tygrysów łazienkowych”, bo akurat ten podgatunek, czyli TIGRIS POSPOLITUS TOALETUS (to robocza, ale unaukowiona, nazwa dla potrzeb inscenizacji) jest, zdaje się od zawsze, naszą polską specjalnością.

Inspiracją do nowatorskich teatralnych działań stał się mistrz absurdu i groteski – Sławomir Mrożek i jego słynna jednoaktówka z lat 50.”Męczeństwo Piotra Oheya „. Tekst okazał się wiecznie żywy, bo okazuje się, że w naszej szerokości geograficznej tygrysy grasują nadal, o czym przekona Szanownych Widzów barwna oraz doświadczona trupa artystów układana i szkolona aż przez 3 treserów: Juliusza Chrząstowskiego, wspieranego przez studenta reżyserii Andrzeja Błażewicza i choreografa Tomasza Dajewskiego.”

Występują: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Kamil Gąszowski, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch ze specjalnym udziałem ks.Romana Tomaszczuka

Dramaturgia i Reżyseria: Juliusz Chrząstowski, Andrzej Błażewicz

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Scenografia: Robert Kukla

Spektakle: 10.12 – godz.19.00, 11.12 – godz.18.00, 12.12 – godz.19.00, 17.12-godz.18.00

Bilety w cenie 10 zł, sprzedaż Informacja Turystyczna, Rynek tel 74-8520290. Cały dochód przeznaczony jest na realizacje projektu Alchemia teatralna.

Poprzedni artykułZmarł w lesie koło Wiśniowej
Następny artykułTrzej muszkieterowie szukają domu