Strona główna 0_Slider Świdnicka rada za podniesieniem cen wody

Świdnicka rada za podniesieniem cen wody

6

14 głosów „za” zadecydowało o przyjęciu przez świdnicką Radę Miejską nowych taryf za wodę i odprowadzanie ścieków. Ceny wzrosną od 1 stycznia od 6 do 17 groszy na metrze sześciennym, a opłata stała o 25 groszy.

wodaPrzyjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja. Prezes ŚPWiK Jacek Sochacki przekonywał, że obecne podwyżki, pierwsze od trzech lat, są niezbędne, by miejska spółka mogła nadal inwestować w modernizację sieci i urządzeń wodno-kanalizacyjnych, a tym samym utrzymać ceny na jak najniższym poziomie. Powołał się przy okazji na porównania. I tak, świdnickie taryfy są na 714 miejscu na 928 podobnych do ŚPWiK przedsiębiorstw w Polsce, na Dolnym Śląsku świdnicka cena wody i ścieków jest o 40% niższa niż średnia, a spośród 12 okolicznych miast i gmin tańszą wodę mają tylko Żarów i Kamienna Góra. Przedsiębiorstwo stale modernizuje stacje uzdatniania wody i sieci wodno-kanalizacyjne. Rada Miejska inną uchwałą przyjęła plan kolejnych remontów i zmian na lata 2017-2021, które mają kosztować 26 milionów złotych.

Największy niepokój radnych budził fakt, że jeszcze dzisiaj będzie omawiana uchwała o przejęciu przez ŚPWiK zadania modernizacji basenu przy ulicy Śląskiej i zaciągnięcia pożyczki na kwotę ponad 20 milionów złotych. Zdaniem kilku przedstawicieli świdnickiego samorządu inwestycja może mieć negatywny wpływ na kondycję przedsiębiorstwa, a podwyżki są bezpośrednio związane ze sprawą basenu. Prezes poinformował, że pod groźbą kar więzienia nie wolno jakiejkolwiek innej działalności finansować z zadań związanych z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzania ścieków. Kwestię spłaty kredytu na modernizację basenu ma regulować rekompensata z budżetu miasta.

Komisja Budżetu i Rozwoju Rady Miejskiej negatywnie zaopiniowała uchwałę o zmianie taryf za wodę i ścieki. W głosowaniu podczas dzisiejszej sesji przeciw było 6 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, za głosowało 14.

Agnieszka Szymkiewicz