Strona główna 0_Slider Harcerze zaciągnęli warty

Harcerze zaciągnęli warty

0

Świdniccy i strzegomscy harcerze zaciągnęli warty przy miejscach pamięci. Na cmentarzu przy al. Brzozowej w Świdnicy pochowano więźniów politycznych zamordowanych w obozie zagłady Gross Rosen. W Strzegomiu przy pomniku i grobach niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej umieszczono płytę w dwóch językach, upamiętniającą ofiary II wojny światowej.

warty-1Mogiła zbiorowa więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross – Rosen znajduje się na terenie cmentarza komunalnego przy al. Brzozowej w Świdnicy naprzeciwko wejścia głównego. Pomnik na mogile został wykonany w 1947 roku. Na mogile napis: ZA WOLNOŚĆ I LUD SZCZĄTKI 12 B. WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH B. OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS – ROSEN POMORDOWANYCH W BESTIALSKI SPOSÓB PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH W LASACH POD GOCZAŁKOWEM 1945 CZEŚĆ ICH PAMIĘCI Z.O. ZB. W D. Po lewej stronie nagrobka znajduje się zdjęcie z imieniem i nazwiskiem jednego z pochowanych, Dago Florenta.

warty-3Kwatera żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej znajduje się w środkowej części cmentarza komunalnego w Strzegomiu przy ul. Olszowej. Spoczywa w niej 109 żołnierzy niemieckich. W centralnej części jest pomnik z postacią leżącego żołnierza oraz herbem Strzegomia, przy którym znajduje się tablica z wyrytym napisem w języku polskim i niemieckim: ,,1939 – 1945 PAMIĘCI POLEGŁYCH, LUDNOŚCI CYWILNEJ, TYCH KTÓRZY ZMARLI Z DALA OD STRON OJCZYSTYCH”. Kwatera powstała w 1921 roku z inicjatywy władz miejskich Strzegomia ze środków zebranych wśród mieszkańców. Autorem pomnika był dyplomowany inżynier – architekt rządowy Fritz Kretschmer. Wykonano go w zakładzie kamieniarskim Schlutzik w Strzegomiu.

Noty pochodzą ze strony Ogólnopolskiej Komputerowej Bazy Cmentarzy Wojennych
opr. red.

Poprzedni artykułPowołani do kadry Dolnego Śląska
Następny artykułSzaleńcza pogoń juniorów młodszych Polonii-Stali