Strona główna 0_Slider Festiwal Spektrum startuje już dzisiaj!

Festiwal Spektrum startuje już dzisiaj!

0

Najlepsze tegoroczne filmy, które podbiły światowe festiwale, konkurs polskich krótkich metraży, koncerty, warsztaty i dyskusje. Tak w skrócie wygląda program tegorocznej, drugiej edycji, Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Święto kina potrwa od 9 do 13 listopada.

ederlyOficjalną część festiwalu otworzy już dzisiaj o 19.00 koncert audio-wizualnego projektu Makabreski, z popularną wrocławską wokalistką Natalią Grosiak w składzie. Później publiczność zobaczy jeden z najgłośniejszych tegorocznych tytułów europejskiego kina: film „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha, nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Kolejne filmy konkursowe, do obejrzenia w następnych dniach, to: „Marzenia” (reż. Renars Vimba), „Plac Zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski), „Ederly” (reż. Piotr Dumała), „Jak Bóg da” (reż. Eduardo Falcone), „Toni Erdmann” (reż. Maren Ade), „Las, 4. rano” (reż. Jan Jakub Kolski), „Rara” (reż. Pepa San Martin), „Egzamin”9reż. Cristian Mungiu) „Zjednoczone stany miłości” (reż. Tomasz Waslilewski).

Zostaną także pokazane filmy pozakonkursowe, wśród których znajdą się m.in.: „Moje córki krowy” i „Nieciekawa historia”. Świdniczanie jako pierwsi zobaczą film „Pokot” Agnieszki Holland ze scenariuszem współtworzonym prze Olgę Tokarczuk. Właściwie nie zobaczą a… usłyszą. W czwartek, 10 listopada odbędzie się bowiem performatywne czytanie fragmentów scenariusza filmu, który nie został jeszcze ukończony. Czytaniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo, a całość wyreżyseruje Martyna Majewska. Nie jest to przypadek, ponieważ tematem przewodnim SPEKTRUM 2016 jest właśnie scenariusz. Stąd obecność na festiwalu profesora Tadeusza Lubelskiego, który przeprowadzi wykład o niezrealizowanym scenariuszu Wojciecha Jerzego Hasa, oraz Laury Paweli, która przedstawi prezentację multimedialną dotyczącą niezrealizowanego scenariusza Kazimierza Kutza do filmu „Różowy horyzont”. Młodzież zaproszona jest z kolei na warsztaty z creative writing i wideorecenzji. Świdniczanie mogą liczyć na interesujące spotkania z gośćmi związanymi ze światem kina, m.in. z: Marianem Dziędzielem, Kazimierzem Kutzem i Bartoszem M. Kowalskim (reżyserem filmu konkursowego „Plac zabaw”).

Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych i seniorach. Ci pierwsi zapraszani są wraz z rodzicami na Poranek Rodzinny, podczas którego odbędzie się pokaz filmu familijnego „Za niebieskimi drzwiami” (obecność filmu w programie jest wynikiem współpracy organizatorów z komisją filmową Wroclaw Film Commision, która podobnie jak rok temu została partnerem festiwalu. Dzieło Mariusza Paleja zostało wsparte przez Dolnośląski Fundusz Filmowy). Osoby starsze mogą wybrać się za darmo na historyczny obraz Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil”. Zupełnie nowym punktem w programie SPEKTRUM będzie konkurs polskich krótkich metraży. Laureata spośród 11. nagradzanych także na innych festiwalach pozycji wybierze publiczność. Warto wspomnieć, że w gronie proponowanych filmów znalazły się „Lokatorki” Klary Kochańskiej, które zdobyły wiele nagród, m.in. studenckiego Oscara.

Nie zabraknie również okolicznościowych wystaw. Na pierwszej z nich, Wszystkie kolory Kieślowskiego, organizowanej przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, zaprezentowanych będzie 30 zdjęć, na których odnajdziemy kultowego reżysera w różnych okresach życia i momentach twórczości. Druga wystawa o nazwie reKONSTRUKCJA poświęcona zostanie fotografiom wykonywanym przez tragicznie zmarłą Zuzę Kolską.

SPEKTRUM będzie miał dodatkowo swoją muzyczną odsłonę. Zaprezentuje się w niej, wcześniej wspomniany, zespół Makabreski (tworzony przez cenioną wrocławską artystkę, Natalię Grosiak oraz Bolka Makabreskiego, znanego z grupy Ahimsa), Slime (świdnicki muzyk) oraz Wojciech Urbański (członek popularnego składu Rysy, z którym zdobył wiele branżowych nagród) i Maciej Głębocki (twórca muzyki techno/house).

Mecenasem 2. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM zostało Miasto Świdnica. Wydarzenie objęte jest patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

9 listopada (środa)

16:00 „Zjednoczone Stany Miłości”
19:00 Oficjalne otwarcie + Makabreski + KONKURS: „Ja, Daniel Blake”

10 listopada (czwartek)

14:30 Pokaz dla seniorów: „Generał Nil”, WSTĘP WOLNY
17:00 „Pokot”- czytanie fragmentów scenariusza filmu, WSTĘP WOLNY
18:00 KONKURS: „Marzenia” + spotkanie
20:30 KONKURS: „Plac zabaw” + spotkanie z reżyserem Bartoszem Kowalskim

11 listopada (piątek)

12:00-16:00 Warsztaty creative writing | ul. DŁUGA 33
13:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok I: „Niestrudzeni wędrowcy”, „Szczękościsk”, „Adaptacja”, „Świetne wieści” + spotkanie
16:00 KONKURS: „Ederly”, reż. Piotr Dumała, 87′ + spotkanie z Waldemarem Cichym
18:30 Wernisaż wystawy „Wszystkie kolory Kieślowskiego”
19:00 KONKURS: „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Falcone, 87′
21:00 KONKURS: „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162′

12 listopada (sobota)

11:45 Wykład T. Lubelski + „Nieciekawa historia”
12:00-16:00 Warsztaty creative writing

13:30- 17:30 Warsztaty wideorecenzji

14:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok II: „Czarnowidzka”, „Ciepło-zimno”, „Romantik”, „Hycel” + spotkanie

17:00 KONKURS: „Las, 4. Rano” i spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem

18:30 Wernisaż wystawy „reKONSTRUKCJA”

19:00 KONKURS: „Rara”+ dyskusja

21:30 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: , Blok III: „Konstruktor”, „Lokatorki”, „NDR” + spotkanie

22:30 Wszystkie stany brzmienia

13 listopada (niedziela)

10:00 Poranek rodzinny: „Za niebieskimi drzwiami”
11:45 Wykład 48 HFP + prezentacja filmów
12:30 Wykład Laura Pawela
13:15 KONKURS: „Egzamin”
15:30 „Moje córki krowy” i spotkanie z Marianem Dziędzielem
18:00 Wręczenie nagród + „Nikt nie woła”+ spotkanie z Kazimierzem Kutzem

Bilety 5 zł dostępne w Informacji Turystycznej. Zostało kilkadziesiąt wolnych miejsc.

Poprzedni artykułKieszonkowiec w kamerze
Następny artykułSamochód nie do ruszenia?