Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dziesięć lat partnerstwa

Dziesięć lat partnerstwa [FOTO]

0

12 listopada, dokładnie w 27. rocznicę historycznej Mszy Św. Pojednania, w Krzyżowej władze gminy Świdnica i niemieckiego m. Lampertheim świętowały jubileusz X – lecia współpracy partnerskiej.

th_1obraz-107– Gminę Świdnica i miasto Lampertheim połączyła Krzyżowa i osoba Alfreda Delpa, działacza antyhitlerowskiego „Kręgu z Krzyżowej” i Honorowego Obywatela miasta Lampertheim – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek. Od momentu rozpoczęcia współpracy miast, młodzież z gminy Świdnica wzięła udział w 14 spotkaniach, w których uczestniczyło blisko 250 osób. Jednym ze znaczących przedsięwzięć, realizowanych przez młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i uczniów Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim był projekt „Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej – śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel pozyskana została dotacja z Fundacji „Frieden für Europa – Europa für den Friedel” (Pokój dla Europy – Europa dla Pokoju) w wysokości 16 tysięcy euro.

th_1obraz-077W międzynarodowych wymianach udział wzięli także przedstawiciele samorządów, uczestnicząc w Święcie Miast Partnerskich, organizowanych w 2008 i 2014 roku w Lampertheim, dzięki której zawiązały się kolejne partnerstwa i przyjaźnie. Od kilku lat współpracujemy także z belgijskim Maldegem, a ostatnio z włoskim m. Adria. Stąd tez obecność delegacji z m. Maldegem (Belgia) na jubileuszowych obchodach w Krzyżowej, jak również z Nowej Uszycy na Ukrainie, gdzie młodzież z Pszenna od kilku lat ratuje polskie mogiły, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Oficjalną współpracę partnerską miasto Lampertheim z gminą Świdnica zawarło 18 lutego 2006 r., a po stronie polskiej 18 marca 2006 r. Jednym z sygnatariuszy umowy partnerskiej był właśnie ówczesny burmistrz Erich Maier, obecny na jubileuszowych uroczystościach w Krzyżowej. Wszyscy obecni na uroczystości goście podkreślali, że budowanie wspólnej Europy powinno odbywać się na gruncie samorządów i mieszkańców gmin. Tylko w ten sposób ma miejsce oddolne zjednoczenie Europy – podkreśla Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Zdjęcia UG Świdnica

Poprzedni artykułZłap Superksiężyc nad Świdnicą [KONKURS]
Następny artykułDrużyna II LO jedzie do Europarlamentu