Strona główna 0_Slider Biesiada literacka z profesorem Bralczykiem

Biesiada literacka z profesorem Bralczykiem [FOTO/VIDEO]

1

Znakomity językoznawca profesor Jerzy Bralczyk i felietonista Michał Ogórek zachwycili świdnicką publiczność rozmową o języku polskim. Spotkanie z mistrzami słowa było deserem podczas pierwszego dnia IX Biesiady Literackiej, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy.

biesiada-literacka-2016-11-18-17W piątkowy wieczór 18 listopada gości już u wejścia do Pałacu Cystersów przy ulicy Franciszkańskiej, wyjątkowo pięknej siedziby biblioteki, witała pierwsza część wystawy, poświęconej twórczości Olgi Tokarczuk. Związana z Dolnym Śląskiem pisarka jest ceniona na całym świecie, a jej powieści doczekały się przekładów w wielu językach. I właśnie historię obecności powieści Tokarczuk za granicą opisuje ekspozycja, na którą składają się przekłady i recenzje, a także zdjęcia. Wystawę przygotowała Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Świdnica stała się ważnym miejscem na literackiej mapie Polski. To tu mają szansę w wyjątkowy sposób zadebiutować utalentowani twórcy. Po raz dziewiąty jury, które w tej edycji tworzyli Karol Maliszewski, Jacek Podsiadło i Kacper Płusa, wybrali zwycięzcę w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką. Nagrodą jest wydanie książki w kształcie zaplanowanym przez twórcę – od obwoluty, przez treść po ilustracje. Do rąk czytelników trafił zbiór opowiadań „Ozory”, którego autorem jest Daniel Fernandes da Fonseca. 24-letni wrocławianin, student dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, został doceniony przede wszystkim za niezwykle trafny dobór słów. To one w ocenie jurorów stanowią o wyjątkowej wartości debiutu, na który składa się cykl opowiadań o trudach przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość. Jak zauważył Karol Maliszewski, autor łączy poezję z prozą, tak mięsistą jak choćby u Hłaski. Laureat podkreślał, że równoprawnym autorem książki jest Paweł Zasada, twórca zdjęć.

Prawdziwą ucztą okazało się wieńczące piątkowy wieczór spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Obu mistrzów polszczyzny łączy przyjaźń i wspólna książka „Jerzy Bralczyk Michał Ogórek – kiełbasa i sznurek”. Błyskotliwa rozmowa dotyczyła słów – ich wieloznaczności,  związku z przedmiotami i pojęciami i wreszcie tego, że nie tylko przez słowa patrzymy na rzeczywistość, ale tę rzeczywistość widzimy w słowach. Obaj panowie wskazali wiele nonsensów i paradoksów, które towarzyszą tworzeniu najzwyklejszych wypowiedzi. Podkreślali wyjątkowość i nieprzekładalność pewnych słów  na języki obce.

W sobotę 19 listopada szansa na spore pieniądze dla osób, próbujących sił w poezji. O 14.00 zostanie rozegrany „Turniej jednego wiersza” z nagrodą 1200 złotych. Zwycięzca zostanie ogłoszony o godzinie 17.00. O tej samej godzinie zaplanowano wernisaż pleneru artystycznego FORMA SŁOWA. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali artyści różnych dziedzin sztuk. Uczestnicy pleneru: Hassan Abbas, Jan Banaszczyk, Andrzej Marian Bartczak, Mariusz Buczma, Paweł Buczma, Piotr Dębiński, Tomasz Hrynacz, Leszek Florek, Piotr Grobliński, Michał Kacperczyk, Stanisław Kusiak, Jarek Łukaszewicz, Karol Maliszewski, Mateusz Andrzej Masłowski, Kacper Płusa, Andrzej Protasiuk, Jacek Sikora, Grzegorz Skoczylas, Piotr Tomczyk.

Ostatni akcent Biesiady zaplanowano na 24 listopada. Gościem będzie znakomity aktor Marian Dziędziel, który podczas ostatniego Festiwalu Filmowego Spektrum podbił serca świdnickiej publiczności.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

Program IX Biesiady Literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy:

19.11.2016 r. (sobota)

godz. 14.00

– turniej jednego wiersza (rejestracja 12.30-13.30)

godz. 16.00

– spotkanie autorskie Kacper Płusa „wiersze na żółtym papierze”

– spotkanie autorskie Piotr Grobliński „inne sprawy dla reportera”

godz. 17.00

ogłoszenie wyników turnieju jednego wiersza

wernisaż wystawy poplenerowej Forma Słowa

21.11.2016 r. (poniedziałek)

godz. 17.00

Miłość, slumsy, zbrodnia – dyskusja o indyjskiej drodze do przeznaczenia na podstawie książki Gregory’ego Davida Robertsa „Shantaram” – DKK Melina Literacka

24.11.2016 r. (czwartek)

Filia nr 2, ul. M. Kozara-Słobódzkiego 21 a

godz. 16.00

spotkanie autorskie Marian Dziędziel

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Święta w kratkę
Następny artykułUczeń „Mechanika” ze stypendium Prezesa Rady Ministrów