Strona główna 0_Slider Z seniorami, a nie tylko dla seniorów

Z seniorami, a nie tylko dla seniorów [FOTO]

0

Starość może być aktywna, zdrowa i kreatywna – przekonywali o tym uczestnicy seminarium naukowego „Seniorzy z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego – diagnoza oczekiwań i najlepsze praktyki”, które w sali narad USC 25 października zgromadziło wielu słuchaczy.

konferencja-2016-10-25-10Jesteście państwo aktywni, zmobilizowani, integrujecie się, potraficie zawsze znaleźć sobie cel życia. Co samorządowcy mogą zrobić dla seniorów? To nie o to chodzi, żeby dać seniorom wszystko na tacy. Chodzi o o, żeby stworzyć im takie warunki, żeby im się chciało chcieć. W Świdnicy mamy fantastycznych seniorów, rzeczywiście chce im się chcieć. Siedziba Klubu seniora na os. Młodych już pęka w szwach. Na spotkana przychodzi po 50 osób, brakuje krzeseł. Musimy takie miejsca tworzyć i na pewno będziemy chcieli tak robić – deklarowała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, apelując, by dostrzegać seniorów wokół nas. – Spróbujcie ich zmobilizować, żeby dotarli do klubów, uniwersytetów, kolejnych pomysłów i inicjatyw, których w naszym mieście jest naprawdę dużo. Czasem wyciągnięcie seniorów z domów, sprzed telewizora, z samotności, to najlepsze, co możemy zrobić – przekonywała prezydent.

Świdnicka Karta Seniora

W seminarium, będącym kolejnym etapem działań Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, uczestniczyli m.in.: posłanka PO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, Alicja Synowska, sekretarz gminy Marcinowice, Krystyna Lasek, wiceprezes zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku i inicjatorka całego przedsięwzięcia, Joanna Mesjasz, prodziekan Społecznej Akademii Nauk, Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy, Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych, Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Justyna Sara-Hryncyszyn i Renata Bogucka odpowiadające za politykę senioralną w Urzędzie Gminy Świdnica, dr Ireneusz Skawina oraz Jolanta Drozdowska, dyrektor ds. administracyjnych firmy SONEL, która omówiła profilaktykę prozdrowotną prowadzoną w przedsiębiorstwie.

Tysiące „Kopert życia”

Sesję I prowadził dr Jarosław Szandurski ze Społecznej Akademii Nauk, który przedstawił wyniki badań dotyczących miejsca seniorów w społeczności lokalnej. – Wyniki badań ankiety dot. aktywności seniorów to głos samych seniorów – podkreślał dziekan SAN, zaznaczając, że szczegółowe ankiety wypełniło w sumie 767 seniorów z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego. – Coś nie dla seniorów, a z seniorami – taka jest idea naszej koalicji – zaznaczał dr Szandurski.

Od samego początku się starzejemy. Mówmy więc o działaniach międzypokoleniowych – apelował wójt Dzierżoniowa. Jerzy Sobański, prezes Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, wyjaśnił dlaczego zaangażował się w działania na rzecz seniorów. – Stoją za tym dwie rzeczy: jesteście państwo jedną z ważniejszych grup klientów dla wielu przedsiębiorców, a obecne czasy powodują, że wielu młodych ludzi nie ma odpowiedniego wykształcenia zawodowego, doświadczenia. Pracujemy w tej chwili nad projektem Korpus fachowców, gdzie chcemy zaangażować Państwa wiedzę i doświadczenie. Chcielibyśmy waszą wiedzę i czas, którym dysponujecie wykorzystać z korzyścią dla obu stron – przekonywał prezes SIPH.

Koalicja na rzecz seniorów

Seminarium, które w założeniu ma dać dobrą diagnozę, by ta mogła przełożyć się na dobre działania i samorządowców i przedsiębiorców i instytucji zorientowanych na współpracę z osobami starszymi, było przygotowaniem do II Ogólnopolskiej Konferencji „Współczesne wyzwania gerontologii – odejście holistyczne”, która odbędzie się w maju 2017 roku w Krzyżowej.

(ed)

Zdjęcia: Anna Pawłowska

Poprzedni artykułPierwszy mecz zadecydował o końcowym triumfie
Następny artykułLicznik porażek nadal bije