Strona główna 0_Slider Turystyka w Polsce: Era przed i po Świdnicy?

Turystyka w Polsce: Era przed i po Świdnicy? [FOTO]

0

Jeszcze na dobre się nie zaczął, a już ze sceny świdnickiego teatru popłynęły liczne gratulacje za organizację Kongresu Turystyki Polskiej. Główny powód to zebranie po ponad 8 latach przedstawicieli branży w jednym miejscu. Podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki wyraził nadzieję i życzenie, by ery w turystyce polskiej dzielić na „przed” i „po” Świdnicy.

otwarcie-kongresu-turystyki-polskiej-fot-a-ciachowski-47Dawid Lasek jest najwyższym rangą przedstawicielem rządu, który weźmie udział w dyskusjach i sesjach Kongresu Turystyki w Świdnicy. Obecni są także szefowie najważniejszych polskich instytucji związanych z branżą, jak Polska Organizacja Turystyczna i Regionalne Organizacje Turystyczne. Wśród otwierających debatę o Przyszłości turystyki w Polsce znaleźli się marszałek dolnośląski Cezary Przybylski i lider Aglomeracji Wałbrzyskiej Roman Szełemej. W sumie swój udział zapowiedziało blisko 800 gości z całego kraju.

Galę otwarcia w teatrze poprowadził dziennikarz Filip Chajzer. Obok poważnych zapowiedzi zadań, jakie stoją przed uczestnikami kongresu, nie zabrakło momentów pełnych humoru.

Inicjatorką Kongresu Turystyki Polskiej jest prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która przed ponad rokiem zaproponowała zorganizowanie dużego spotkania przedstawicieli branży, samorządów, parlamentarzystów i społeczników, uznając, że turystyka ma znaczenie nie tylko dla typowo wypoczynkowych miejscowości, ale także takich miast jak Świdnica. Od października 2015 roku trwały prace zespołów tematycznych, które będą miały również odzwierciedlenie w zaplanowanych na najbliższe trzy dni panelach dyskusyjnych. Ambicją kongresu jest wypracowanie wskazówek dla rządu i sejmu, potrzebnych do nowelizowania prawa dotyczącego turystyki.

Oczekuję tego, że od Państwa dowiemy się, co trzeba zrobić, by turystykę polską wspierać w sposób realny – mówił Dawid Lasek, podsekretarz w ministerstwie sportu i turystyki. Przypomniał, że z powodu licznych konfliktów, Polska stała się atrakcyjnym miejscem wypoczynku. – Odnotowujemy rekordy, ale pamiętajmy, że sytuacja wreszcie się unormuje i Polacy będą wracać do swoich ukochanych miejsc. Musimy przygotować się na realną konkurencję – dodał. Stwierdził, że zadaniem ministerstwa są działania o charakterze strategicznym, inspirowanie dobrych rozwiązań prawnych. Zapewnił także, że intencja rządu nie jest destrukcja obecnego systemu, opartego od kilkunastu lat na organizacjach turystycznych. Jako priorytet wskazał budowę Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. – Musimy także myśleć o turystach spoza Europy, którzy stają się coraz silniejszą i większą grupą. Jak choćby Chińczycy. Ważne jest myślenie ich kategoriami. Dla Chińczyka Europa to jeden obszar. Stąd ważna jest współpraca z naszymi partnerami za granicą, jak tu, na Dolnym Śląsku z Czechami i Saksonią. Warto tworzyć wspólne produkty turystyczne ponad granicami – dodał. Życzył także sobie i wszystkim uczestnikom, by ery w turystyce polskiej można było podzielić na „przed” i „po” Świdnicy.

Świdnica przez kilka lat była współorganizatorem Kongresu Regionów, spotkania samorządowców z całej Polski. Właścicielem marki jest wydawnictwo Axel Springer, które po zmianie władzy w Świdnicy przeniosło imprezę do Wrocławia. W tej chwili w Urzędzie Patentowym oczekuje wniosek miasta o opatentowanie marki Kongres Turystyki Polskiej.

Kongres Turystyki Polskiej finansowany jest z budżetu Świdnicy (100 tysięcy złotych) i środków ministerstwa sportu i turystyki (250 tysięcy zł) oraz z wpłat sponsorów (ok. 100 tysięcy złotych). Uczestnicy płacą za pobyt.

Kongres to nie tylko dyskusje i praca w grupach tematycznych. To także atrakcje dla samych uczestników, jak zaplanowany na dzisiaj koncert Zbigniewa Wodeckiego, a także mieszkańców, którzy będą mogli się spotkać z dziennikarzem i podróżnikiem Jakubem Poradą oraz Janem Kuroniem, kucharzem.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Artur Ciachowski

Program dla mieszkańców:

13 października 2016

godz. 9.00-11.00 Galeria Fotografii, Rynek
Warsztaty Cuppingu – Kawa z aeropressu – metoda parzenia i sensoryka./ Prowadzenie: Filip Kucharczyk – współzałożyciel Czarnego Deszczu, właściciel Cafe Targowa we Wrocławiu, Mistrz Polski i Świata Aeropress 2016, finalista Brewers Cup i World Baristas Championship. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 9.00 – 12.30 Dworzec PKP,
Warsztaty ceramiczne skierowane do świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
godz. 10.00-18.00
Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny
godz. 12.30-14.00 Galeria Fotografii, Rynek
Warsztaty Cuppingu – Dobra i zła kawa – cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw
z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek – współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy
w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 14.30-17.00 Rynek
Pokaz kulinarny wraz z degustacją w wykonaniu Jana Kuronia.
godz. 16.00-18.00 Dworzec PKP
Warsztaty ceramiczne – możliwość samodzielnego tworzenia w glinie, czy też toczenia na kole garncarskim / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Wstęp wolny
godz. 17.15-18.30 Teatr Miejski, Rynek
Sesja: Depozyty III Rzeszy. Największy podziemny militarny kompleks „Rise” i związane z nim nowe odkrycia nieznanych ukrytych obiektów wchodzących w jego skład / Prowadzący: Krzysztof Szpakowski i jego goście. Wstęp wolny.
godz. 17.00 Galeria Fotografii, Rynek
Spotkanie z kucharzem – Janem Kuroniem, połączone ze sprzedażą książki „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia” i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny
godz. 17.30-19.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek
Spotkanie autorskie z Jakubem Poradą, dziennikarzem TVN 24 i TTV, autorem powieści obyczajowej ,,Chłopaki w sofixach’’ (2011) i powieści podróżniczych: ,,Porada da radę. Tanie latanie’’ (2014), ,,Polska da radę’’ (2015) oraz ,,Porada na Europę’’ (2016) połączone ze sprzedażą książki i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny
godz. 17.30 Kościół Pokoju
Koncert organowy Macieja Batora. Wstęp wolny
godz. 20.00 Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
Kabaret Piotra Bałtroczyka, bilet wstępu 20 zł, do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

14 października 2016

godz. 10.00-18.00
Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny
godz. 11.00-12.00 Rynek
Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 14.00-14.30 Rynek
Pokaz ratownictwa górskiego – dynamiczny / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR
godz. 15.00-16.00 Rynek
Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

Poprzedni artykułWysypisko tonie w procedurach
Następny artykułPolicyjny radiowóz w polu [VIDEO]