Strona główna 0_Slider Turystyczne nagrody i koncert Zbigniewa Wodeckiego

Turystyczne nagrody i koncert Zbigniewa Wodeckiego [FOTO]

3

Kościół Pokoju w Świdnicy i Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zostały „Turystycznym Produktem Roku 2016”.  To jedna z nagród, wręczonych podczas inauguracji Kongresu Turystyki Polskiej. Pierwszy dzień zakończył się koncertem Zbigniewa Wodeckiego.

nagrody-na-kongresie-turystyki-2Nagrodę odbiera biskup Waldemar Pytel

Już po raz ósmy redakcja Forum Biznesu skierowała zaproszenie do polskich miast i gmin do udziału w programie, który ma na celu wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocję gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Tytuł „Przyjazna Gmina 2016” jest potwierdzony certyfikatem „Przyjazna Gmina 2016” oraz statuetką, którą otrzymały następujące samorządy:

– w kategorii gmin miejsko-wiejskich do 20 tys. mieszkańców:

TARCZYN, woj. mazowieckie
SOBÓTKA, woj. dolnośląskie
WIERUSZÓW, woj. łódzkie
MIĘDZYCHÓD, woj. wielkopolskie ład

– w kategorii gmin miejsko-wiejskich od 20 tys. do 30 tys. mieszkańców:
GÓRA KALWARIA, woj. mazowieckie
STASZÓW, woj. świętokrzyskie

– w kategorii gmin miejskich od 50 do 100 tys. mieszkańców:
BĘDZIN, woj. śląskie

KĘDZIERZYN-KOŹLE, woj. opolskie
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, woj. łódzkie

– w kategorii gmina miejska od 100 do 500 tys. mieszkańców:
DĄBROWA GÓRNICZA, woj. śląskie

– w kategorii gmin miejskich powyżej 500 tys. mieszkańców:
POZNAŃ, woj. wielkopolskie

Wręczono również nagrody branżowe, dedykowane organizatorom, usługodawcom i producentom bardzo aktywnym w branży turystycznej. Tegorocznymi Laureatami Programu Turystyczny Produkt / Turystyczna Usługa Roku 2016 zostali:
– Uzdrowisko Lądek-Długopole SA, Lądek Zdrój, woj. dolnośląskie
– Usługi Turystyczne „AURUM”, Złoty Stok, woj. dolnośląskie
Nagrodę dla „Kopalni Złota i Średniowiecznej Osady Górniczej” w Złotym Stoku,
woj. dolnośląskie, odebrała Elżbietę Szumska, właścicielka.
-Gmina Miejska Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie
Nagrodę za produkt turystyczny: Twierdza Boyen w Giżycku, a odebrał Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz miasta.
– Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o., Srebrna Góra, woj, dolnośląskie
Nagrodę dla największej górskiej twierdzy w Europie – Srebrnej Góry odebrał Krzysztof Niebora.
– Nagroda dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za produkt turystyczny: Twierdza Wisłoujście
– Muzeum Podkarpackie w Krośnie
– Nagrodę dla Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy odebrał Jan Gancarski, dyrektor muzeum.
– Tytuł Turystyczny Produkt Roku dla firmy To-Tur Toruńska Turystyka z Torunia za “Żywe Muzeum Piernika”. Nagrodę odebrała Elżbieta Olszewska, właścicielka muzeum.
– Muzeum Emigracji w Gdyni, nagrodę za nowoczesną ofertę programową muzeum odebrał Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora muzeum.
– Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, woj. dolnośląskie. Tytuł Turystyczny Produkt Roku przyznany za ideę i ofertę tego muzeum odebrał Piotr Gerber – fundator i założyciel muzeum.
Muzeum, jako prywatna placówka, rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku na terenie historycznej lokomotywowni, dziś działa pod nadzorem Ministerstwa Kultury. Jego celem jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. W 2015 roku Muzeum uruchomiło regularne, weekendowe połączenia retro z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy oraz Krzyżowej. Przejazdy realizowane są polski parowóz i trzy poniemieckie wagony osobowe.
– Nagroda dla Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. św. Trójcy w Świdnicy. Tytuł Turystyczny Produkt Roku 2016 dla Kościoła Pokoju w Świdnicy odebrał ksiądz biskup Waldemar Pytel.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy istnieje od 1657 r., od tego roku w Kościele Pokoju nieprzerwanie odprawiane są nabożeństwa. Kościół wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i uznany za największą drewnianą świątynię Europy. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem. Miejsce to jest nie tylko uznaną atrakcją turystyczną, ale także symbolem pokoju: to tu w 1989 r. premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl w drodze do Krzyżowej modlili się o pokój, a niedawno gościem Kościoła był Dalajlama XIV. Podczas ekumenicznego spotkania podpisano apel o pokój.

Za ideę i jej urzeczywistnienie, za organizację Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy specjalną nagrodę dla wszystkich organizatorów tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim dla Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” odebrali Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy i Jacek Piekunko, prezes Stowarzyszenia „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Po części oficjalnej uczestnicy kongresu spotkali się na kolacji i koncercie Zbigniewa Wodeckiego w Klubie Bolko.

opr. Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułPo śmierci właścicielki trafił na ulicę [Aktualizacja]
Następny artykułUdawał pracownika Caritas