Strona główna Kultura Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem

Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza 15 października na godz.12.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z Gościem Alchemii teatralnej – Wojciechem Pszoniakiem. Spotkanie poprowadzą „dorośli Alchemicy” – Mariola Mackiewicz i Adam Szmajduch.

a2_pszoniak

Wojciech  Pszoniak (ur. 2 maja 1942 we Lwowie) – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. grywa zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.

Wystąpił także w filmach Andrzeja Wajdy: w roli Dziennikarza i Stańczyka w Weselu (1972), Moryca w Ziemi obiecanej (1974), Robespierre’a w Dantonie (1983) i tytułowej roli w Korczaku (1990).

Przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza – Wojciech Pszoniak został uznany za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych po 1960 roku, obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. /za wikipedia/

ŚOK

 

Poprzedni artykułWyżyli się na wystawie [FOTO]
Następny artykułZagubiono teczkę. Nagroda dla znalazcy