Strona główna Temat dnia Niedługo startuje Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy

Niedługo startuje Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy

2

Ze Świdnicy w inne części kraju popłynie wizja rozwoju turystyki! To właśnie tutaj, już 12 października w trakcie Kongresu Turystyki Polskiej, wiceminister Dawid Lasek zaprezentuje pomysły MSiT na efektywne funkcjonowanie tego sektora gospodarki oraz ideę Domu Polskich Terytorialnych Marek Turystycznych. Warto wziąć udział w kongresie, posłuchać i włączyć się w dyskusję – szczególnie, że wiele gmin o bardzo zróżnicowanym potencjale turystycznym również czeka próba współpracy przy tworzeniu, pakietowaniu i sieciowaniu produktów turystycznych.

piotr-baltroczyk

Na Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy trwający od 12 do 14 października br., uważany za jedną z najważniejszych debat o przyszłości naszej turystyki krajowej, barierach i determinantach jej rozwoju, zjadą branżowcy z całej Polski. Wśród nich będą zarówno eksperci, biznesmeni, naukowcy, członkowie LOT-ów, ROT-ów i innych organizacji, samorządowcy, urzędnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Swój udział w kongresie potwierdzili już minister Witold Bańka i odpowiedzialny za turystykę wiceminister Dawid Lasek. Do Świdnicy przybędą także reprezentanci innych resortów rządu, tych które mają bezpośredni i pośredni wpływ na rozwój turystyczny kraju.

jakub-porada

Zachęcam mieszkańców naszego regionu, szczególnie przedstawicieli samorządów oraz reprezentantów biznesów i organizacji turystycznych do udziału w kongresie. Dolny Śląsk, w szczególności Aglomeracja Wałbrzyska, na obszarze której leży Świdnica, musi wykorzystać dobrą koniunkturę w turystyce i rozpocząć współpracę nad tworzeniem i pakietowaniem sieciowych produktów turystycznych. Warto posłuchać jak je powinniśmy kreować z myślą o komercjalizacji i o tym, by mogły zostać włączone do Domu Polskich Terytorialnych Marek Turystycznych zapowiadanego przez ministerstwo. Zgłoszenia udziału w wydarzeniu dokonać można poprzez stronę www.kongresturystyki.pl – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy i gospodarz kongresu.

Udział w trzydniowym kongresie jest płatny, a dzięki dofinansowaniu imprezy przez MSIT wynosi jedynie 350 zł od osoby. W ramach 5 bloków tematycznych odbędzie się 20 sesji podzielonych na panele. Kongres to jednak nie tylko merytoryczne dyskusje, to również liczne wydarzenia towarzyszące, które z jednej strony promują nasz region, z drugiej zapewnią jego mieszkańcom wiedzę i rozrywkę. Jednym z nich będzie wystawa plenerowa poświęcona atrakcjom turystycznym Aglomeracji Wałbrzyskiej czy 40-leciu istnienia wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR.

j-kuron

Ponadto mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz kulinarny z degustacją przygotowany przez kucharza Jana Kuronia, wziąć udział w wieczorach autorskich i promocji książek – Sobiesława Nowotnego „Klucz do Śląska”, Jakuba Porady autora publikacji „Porada na Europę”, ,,Polska da radę’’, posłuchać koncertu organowego w Kościele Pokoju, wziąć udział w ogólnodostępnych panelach dotyczących Kompleksu Riese czy turystyki senioralnej, warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Starą Kopalnię i lekcjach zamkowych Zamku Książ, warsztatach cuppingu, udzielania pierwszej pomocy w górach, wycieczkach po okolicach. Dla mieszkańców zaplanowano także biletowany występ kabaretowy Piotra Bałtroczyka – 20 zł od osoby. Sprzedaż biletów na ten występ oraz zapisy na bezpłatne warsztaty: cuppingu, ceramiczne, lekcje zamkowe, pierwszej pomocy z GOPR prowadzi Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2, tel. 74 852 02 90)

Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są: Gmina miasto Świdnica, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów takich jak m.in. Polska Organizacja Turystyczna, Związek Miast Polskich i wielu innych.

Więcej o wydarzeniu na stronie www.kongresturystyki.pl

Kongres Turystyki Polskiej jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki

/UM w Świdnicy, zdjęcia nadesłane przez UM w Świdnicy/

Poprzedni artykułMDK w Świdnicy świętuje 65-lecie [FOTO]
Następny artykuł„Razem bezpieczniej” w Świdnicy