Strona główna 0_Slider Jutro startuje Kongres Turystyki Polskiej

Jutro startuje Kongres Turystyki Polskiej

1

Blisko 800 gości potwierdziło swój udział w rozpoczynającym się 12 października Kongresie Turystyki Polskiej. W Świdnicy dyskutować będą przedstawiciele rządu, samorządów i branży turystycznej. Atrakcje czekają także na mieszkańców i turystów. Jedną z nich jest replika Fokkera. Samolotu asa lotnictwa barona von Richthofena, związanego ze Świdnicą, stanął już na Rynku.

fokker

Do Świdnicy, przyjadą nie tylko przedstawiciele branży turystycznej działający w niej biznesowo, ale również reprezentanci stowarzyszeń i organizacji, naukowcy, samorządowcy, urzędnicy, posłowie oraz członkowie rządu. Swoją obecność potwierdził Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

 Kongres Turystyki Polskiej to 20. sesji merytorycznych i paneli w pięciu następujących blokach tematycznych:
1. Interwencjonizm państwa: prawne i finansowe instrumenty pośredniego i bezpośredniego wsparcia przedsiębiorczości w turystyce,
2. Zarządzanie promocją turystyczną,
3. Samorząd gospodarczy – rola i zadania w rozwoju turystyki,
4. Rozwój turystyki w Polsce w perspektywie 2030 r.,
5. Miejsce samorządu terytorialnego i jego zadania w przestrzeni turystycznej .

Kongres, to jednak nie tylko merytoryczne dyskusje, to również liczne wydarzenia towarzyszące, które z jednej strony promują nasz region, z drugiej zapewnią jego mieszkańcom wiedzę i rozrywkę. Jednym z nich będzie wystawa plenerowa poświęcona atrakcjom turystycznym Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także 40-leciu istnienia wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR. Ponadto mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz kulinarny z degustacją przygotowany przez kucharza Jana Kuronia, wziąć udział w wieczorach autorskich i promocji książek – Sobiesława Nowotnego „Klucz do Śląska”, Jakuba Porady autora publikacji tj. „Porada na Europę”, ,,Polska da radę’’, posłuchać koncertu organowego w Kościele Pokoju, wziąć udział w ogólnodostępnych panelach dotyczących Kompleksu Riese, czy turystyki senioralnej, warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Starą Kopalnię i lekcjach zamkowych Zamku Książ, warsztatach cuppingu, udzielania pierwszej pomocy w górach.

j-kuron

Dla mieszkańców zaplanowano także biletowany występ kabaretowy Piotra Bałtroczyka – 20 zł od osoby. Sprzedaż biletów na ten występ oraz zapisy na bezpłatne warsztaty: cuppingu, ceramiczne, lekcje zamkowe, pierwszej pomocy z GOPR prowadzi Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2, tel. 74 852 02 90)

Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są: miasto Świdnica, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów takich jak m.in. Polska Organizacja Turystyczna, Związek Miast Polskich i wielu innych.

Więcej o wydarzeniu na stronie www.kongresturystyki.pl

Program Kongresu Turystyki Polskiej dla mieszkańców Świdnicy

12-14 października godz. 9.00-18.00, Rynek

Prezentacje produktów regionalnych i lokalnych
Wystawa plenerowa – najważniejsze atrakcje turystyczne gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej
Wystawa plenerowa – 40-lecie grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR

12 października 2016

godz. 17.00-19.00 Galeria Fotografii, Rynek
Warsztaty „Dobra i zła kawa” – cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek – współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 17.00-19.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek
Wieczór autorski wraz z prelekcją pt. „Oblężenie Twierdzy Świdnickiej w okresie wojny siedmioletniej” i promocją książki „Klucz do Śląska ” Sobiesława Nowotnego. Wstęp wolny.
godz. 17.00-18.30 Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33
Aktywność turystyczna seniorów – szanse i możliwości. / Społeczna Akademia Nauk
i Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia. Moderator: dr Paweł Żuraw, Prelegenci: Dr Joanna Mesjasz Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, dr Jarosław Szandurski Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy. Wstęp wolny.

13 października 2016

godz. 9.00-11.00 Galeria Fotografii, Rynek
Warsztaty Cuppingu – Kawa z aeropressu – metoda parzenia i sensoryka./ Prowadzenie: Filip Kucharczyk – współzałożyciel Czarnego Deszczu, właściciel Cafe Targowa we Wrocławiu, Mistrz Polski i Świata Aeropress 2016, finalista Brewers Cup i World Baristas Championship. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 9.00 – 12.30 Dworzec PKP,
Warsztaty ceramiczne skierowane do świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
godz. 10.00-18.00
Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny
godz. 12.30-14.00 Galeria Fotografii, Rynek
Warsztaty Cuppingu – Dobra i zła kawa – cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw
z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek – współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy
w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 14.30-17.00 Rynek
Pokaz kulinarny wraz z degustacją w wykonaniu Jana Kuronia.
godz. 16.00-18.00 Dworzec PKP
Warsztaty ceramiczne – możliwość samodzielnego tworzenia w glinie, czy też toczenia na kole garncarskim / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Wstęp wolny
godz. 17.15-18.30 Teatr Miejski, Rynek
Sesja: Depozyty III Rzeszy. Największy podziemny militarny kompleks „Rise” i związane z nim nowe odkrycia nieznanych ukrytych obiektów wchodzących w jego skład / Prowadzący: Krzysztof Szpakowski i jego goście. Wstęp wolny.
godz. 17.00 Galeria Fotografii, Rynek
Spotkanie z kucharzem – Janem Kuroniem, połączone ze sprzedażą książki „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia” i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny
godz. 17.30-19.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek
Spotkanie autorskie z Jakubem Poradą, dziennikarzem TVN 24 i TTV, autorem powieści obyczajowej ,,Chłopaki w sofixach’’ (2011) i powieści podróżniczych: ,,Porada da radę. Tanie latanie’’ (2014), ,,Polska da radę’’ (2015) oraz ,,Porada na Europę’’ (2016) połączone ze sprzedażą książki i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny
godz. 17.30 Kościół Pokoju
Koncert organowy Macieja Batora. Wstęp wolny
godz. 20.00 Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
Kabaret Piotra Bałtroczyka, bilet wstępu 20 zł, do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

14 października 2016

godz. 10.00-18.00
Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny
godz. 11.00-12.00 Rynek
Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)
godz. 14.00-14.30 Rynek
Pokaz ratownictwa górskiego – dynamiczny / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR
godz. 15.00-16.00 Rynek
Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

/UM w Świdnicy, opr. red./

 

Poprzedni artykułOskarżony o śmiertelne potrącenie
Następny artykułPierwszaki ze 105-tki pasowane na uczniów [FOTO]