Strona główna Wydarzenia Świdnica Darmowe szczepionki przeciwko grypie dla 400 świdniczan

Darmowe szczepionki przeciwko grypie dla 400 świdniczan

1

Świdniccy radni podczas październikowej sesji dali zielone światło dla „Programu profilaktyki chorób zakaźnych w zakresie szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców Świdnicy na lata 2016-2018”. Na razie z darmowych szczepień będzie mogło skorzystać tylko 400 świdniczan powyżej 60. roku życia, którzy są podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. To grupa, która stanowi 2,5 proc. populacji mieszkańców miasta w tym przedziale wiekowym.

ludzie-07-2016-1

– Jeśli wprowadzamy taki program, to powinny nim być objęte nie tylko osoby korzystające z MOPS – zaznaczała podczas sesji radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska, apelując by program rozszerzyć choćby na działające w mieście kluby seniora. – Często renty, emerytury tych osób niewiele się różnią od dochodów osób, które korzystają z MOPS-u. Na jednym ze spotkań z seniorami pytałam, kto byłby zainteresowany szczepionkami i na 30 osób zgłosiły się dwie – przekonywała.

Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych, podkreśliła, że niewykluczone, iż w następnych latach trwania programu możliwy będzie w nim udział także innych grup społecznych. Ale w pierwszym roku na pewno skorzystać ze szczepień będzie mogło jedynie 400 seniorów, będących klientami świdnickiego MOPSu. – Musieliśmy założyć, że wszystkie osoby powyżej pewnego wieku chciałyby skorzystać z tych szczepień, a uwzględnienie wszystkich seniorów zamieszkujących Świdnicę, to według naszych szacunków kwota pół miliona złotych rocznie. Nie stać nas na to, dlatego przyjęliśmy kryterium dochodowe i na razie obejmiemy pomocą osoby o niskim statusie materialnym – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Przyjęty przez radnych program zakłada, że roczny koszt szczepień seniorów wyniesie 16 tys. złotych. Podmiot medyczny, który będzie odpowiedzialny za realizację programu szczepień, ma zostać wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert.

Miasto zaczyna stawiać na politykę prozdrowotną. Na wrześniowej sesji radni zdecydowali o wprowadzeniu bezpłatnych szczepień 13-letnich dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy.

Czytaj więcej: Miasto zafunduje szczepionki dla nastolatek

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2015/2016 w całym kraju to ponad 4 mln przypadków. Ponad 16,1 tys. osób wymagało leczenia szpitalnego, a 140 chorych zmarło z powodu grypy.

(ed)

Poprzedni artykułListopadowe popołudnie w Cinema 3D? [KONKURS]
Następny artykułMiasto kupi kamienicę z lokatorami