Strona główna Wydarzenia 70 lat świdnickiego Ekonomika

70 lat świdnickiego Ekonomika

0

8. października 2016 r. spotykamy się na Zjeździe Absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Jubileusz szkoły to niezwykłe wydarzenie, które stwarza okazję do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o ludziach, którzy zdecydowali o sukcesie szkoły, a było ich tysiące w 70-letniej historii Ekonomika.

produkcik

Szkoła istnieje od 1946 r. Jej założycielami byli Jadwiga i Stanisław Karakulscy, którzy  przystąpili do organizowania jednej z pierwszych szkół średnich w Świdnicy. W sierpniu 1955 r. na stanowisko dyrektora powołano Włodzimierza Skoryka. W roku szkolnym 1958/59 szkoła otrzymała nazwę Technikum Ekonomiczne, a nauka została przedłużona do 5 lat. Naukę pobiera przeszło 1000 uczniów i słuchaczy. W 1968 r. na stanowisko dyrektora szkoły powołano Wojciecha Słabego. Ważnym dniem dla placówki był 10. maja 1980 roku, kiedy odbyła się uroczystość nadania ZSE imienia  Wincentego Stysia.  1. września 1999 roku w związku z reformą oświaty szkołę przejęło Starostwo Powiatu Świdnickiego. Lata 80 i 90. to czas przełomowy dla Polski i również nowe wyzwania dla szkoły i dyrektora Piotra Cichonia powołanego w 1990 roku. Powstają nowe typy szkół i nowe kierunki kształcenia. W roku 2001 szkoła zdobywa tytuł „Super Szkoła” w kategorii najlepszych szkół średnich w Polsce i zajmuje wysokie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich. W 2004 Ekonomik uzyskuje tytuł Szkoły z Klasą. W roku szkolnym 2005/06 obowiązki dyrektora przejmuje Krzysztof Osiak. W tym samym roku szkoła uzyskuje status ośrodka egzaminacyjnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. ZSE nawiązał współpracę z Akademią Ekonomiczną i Wyższą Szkołą Bankową. W 2008 r. szkoła uzyskała prestiżowy Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”. W 2011 r. miniprzedsiębiorstwo z Ekonomika reprezentowało kraj na Międzynarodowym Konkursie na Najlepsze Miniprzedsiębiorstwo w Oslo. Młodzież uczestniczy również w wielu projektach, m.in. Leonardo da Vinci i Erasmus +. Od 2010 r. w skład ZSE wchodzi V LO kierunek piłka siatkowa, został otwarty także nowy kierunek: technik organizacji reklamy. Po 65 latach została wybudowana i we wrześniu 2011 r. oficjalnie otwarta hala sportowa przy ul. Pionierów.

siatkarki

Czas mija szybko i niepostrzeżenie, odmierzany przez kolejne dzwonki i mijające lata… Zdarzały się chwile optymizmu, ale i niepokoju. Z roku na rok szkoła piękniała, wzbogacała się w nowe pomoce dydaktyczne i doświadczenia. Każde pokolenie miało olbrzymi wkład w historię szkoły, bowiem szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, strukturę, w istocie jednak pozostała taka sama – jako ważna i nieodzowna część lokalnej rzeczywistości. Przez wszystkie lata istnienia rozwijała się społecznie, uwrażliwiała, uczyła współpracy, działań na rzecz innych i dla dobra wspólnego. Wpajała wychowankom takie wartości, jak: poszanowanie kultury, języka, obyczajów, identyfikowanie się z historią, przodkami, przynależność do regionu i ojczyzny. Sprzyjała wszechstronnemu rozwojowi i osiąganiu sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych. Jubileusz Szkoły nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania ku refleksji nad mijającym czasem. „Trzeba koniecznie pamiętać, skąd się wyszło”… Mamy nadzieję, że w dalszych latach kolejne pokolenia młodych ludzi i nauczycieli będą sięgać po następne sukcesy i podobnie jak nasze pokolenie, zostaną godnym spadkobiercami tradycji szkoły.

stazanglia

Wszystkich Absolwentów i Przyjaciół Ekonomika zapraszamy 8. października 2016 r. do budynku ZSE przy ul. Ks. Agnieszki na wspólne wspominanie.

/artykuł nadesłany/

Poprzedni artykułMonodram Wojciecha Pszoniaka. Wygraj wejściówkę!
Następny artykułRadiowóz uderzył w osobówkę, śledztwo umorzone