Strona główna 0_Slider Tłumy na wojewódzkich dożynkach w Krzyżowej

Tłumy na wojewódzkich dożynkach w Krzyżowej [FOTO/VIDEO]

0

Kilkadziesiąt imponujących wieńców, przygotowanych przez wszystkie sołectwa gminy Świdnica i powiaty Dolnego Śląska, stoiska uginające się od smakołyków, piękne obrzędy i zabawy dla całych rodzin. Dożynki wojewódzkie w Krzyżowej obfitowały w atrakcje i przyciągnęły tłumy zwiedzających.

Dożynki wojewódzkie 2016r (19)

Zabawę poprzedziła msza św., odprawiona przed dawnym pałacem rodziny von Moltke, dziś siedziby Fundacji Krzyżowa. Biskup świdnicki Ignacy Dec prosił o błogosławieństwo dla rolników, poświęcił także wieńce dożynkowe. Wykonane ze zboża, kwiatów polnych i ziół te prawdziwe dzieła sztuki niesiono w korowodzie, który przeszedł pod scenę ustawioną w centralnej części placu. Wraz z rolnikami i samorządowcami szli przedstawiciele województwa z marszałkiem Cezarym Przybylskim i wojewodą Pawłem Hryniakiem, parlamentarzystami, a także duchowieństwo i służby mundurowe. Gospodarzem tegorocznych dożynek wojewódzkich była gmina Świdnica. Pełniąca honory domu wójt Teresa Mazurek podkreślała, że jej gmina ma szczególne powody do świętowania: Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11,86 tys. ha to grunty orne. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Nasi rolnicy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa.

Program krył niespodzianki. Tuż przed Misterium Chleba tancerze świdnickiego Kręgu i zespołu Mokrzeszów porwali część z zaproszonych gości do „chodzonego”. Dożynki swoimi występami urozmaicili wspomniany już Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca, zespoły ludowe: Kądziołeczka, A To Heca, Stokrotki, Ale Babki. Nie zabrakło również popisów najmłodszych mieszkańców gminy, a gwiazdą wieczoru byli Trubadurzy.

Podczas święta plonów rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy gminy Świdnica. Zwyciężył Burkatów przed Grodziszczem i Bojanicami. Za najpiękniejsze stoisko dożynkowe nagrodzony został Gogołów (II miejsce Komorów, III – Klub Starszaka Grodziszcze).

Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się stoiska, przygotowane przez sołectwa gminy Świdnica. Gospodynie i gospodarze prześcigali się w serwowaniu smakołyków, poczynając od tradycyjnych pierogów, kaszanek, kiełbas, szynek po bigosy, gołąbki i wreszcie ogromny wybór ciast. Nie zabrakło nalewek domowej roboty i rękodzieła.

O ile pogoda pozwoli, zabawa w Krzyżowej potrwa do północy.

/red./

Zdjęcia Artur Ciachowski

 

Poprzedni artykułDruga lokata w pierwszym oficjalnym występie
Następny artykułDruga pozycja ŚKPR-u w Lesznie