Strona główna 0_Slider Świdnicki balon poleci po mistrzostwo Ameryki

Świdnicki balon poleci po mistrzostwo Ameryki

0

Ledwie wylądowali, a już za kilka dni znów wzbiją się w powietrze. Po starcie w Pucharze Gordona Bennetta świdniczanin Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk już dotarli do USA, gdzie wystartują w 21. edycji Mistrzostw Ameryki Balonów Gazowych. Zmagania towarzyszą największej na świecie fieście balonowej w Albuquerque. Start 5 października.

zapart-i-dawidziukKrzysztof Zapart w mistrzostwach w USA debiutował 3 lata temu, od razu zajmując drugie miejsce. Przed rokiem ze względu na złą pogodę loty zostały odwołane.

W zawodach 2016 wystartuje sześć załóg, wśród których są Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk w balonie BMZ Misia.

Balony wystartują z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Od 1972 co roku w październiku rozgrywane są w okolicach miasta międzynarodowe zawody balonowe pod nazwą Albuquerque International Balloon Fiesta. Jest to największy tego typu festiwal na świecie, który gromadzi 750 balonów na ogrzane powietrze. Częścią fiesty  są mistrzostwa balonów gazowych. America’s Challenge Gas Balloon Race rozgrywane są od 1995 roku. Ich twórca Mark Sullivan, który również startuje w mistrzostwach, wzorował się na europejskim wyścigu o Puchar Gordona Bennetta. Liczy się przede wszystkim odległość, jaką pokonają balony bez zatrzymywania się na ziemi.

Krzysztof Zapart i Mateusz Rękas w 2014 roku zostali  wicemistrzami w Mistrzostwach Ameryki Balonów Gazowych. Lecieli nad czterema stanami, omijając przy tym słynne miasteczko Roswell. Pokonali 1514 kilometrów w 46 godzin i 23 minuty. Wylądowali niedaleko Perryville w stanie Illinois. W tyle zostawili 4 załogi z USA i Niemiec.

Zmagania będzie można śledzić na stronie ballonfiesta.com.

opr. Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚwięto Pieczonego Ziemniaka po raz czwarty
Następny artykułDwoje dzieci w dwóch kompletnie pijanych rodzinach